Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Tarihi Taşın Üzerine Yazılan Yazı Çıkarılmak İstendi

Erzurum ilinde bulunan bir tarihi taşın üzerine, yazılmış olan bir slogan spiral taşlama makinesi ile çıkarmak istendi. Bu makine ile kazınan slogan yüzünden taş hasar gördü. 10 bin yıllık bir tarihi olan bu taşın üzerine yazılan yazı sprey boya ile yazıldığından spiral taşlama makinesi ile çıkartılmaya çalışıldı. Fakat yazı çıkartılmak istenirken bu sefer de tarihi taşın üzerinde spiral taşlama makinesi yüzünden kalıcı hasarlar meydana geldi.

 

Tarihi taş, Erzurum'un Oltu İlçesi'ndeki 25 Mart Gençlik Parkı'nda bulunmaktadır. Ağırlığı 6 ton olan tarihi taşın yüksekliği 5 metre 20 santim, eni ise 2 metre 70 santim olarak belirtiliyor. Kim olduğu belli olmayan bir kişi ya da kişiler tarafından tarihi taşın üzerine Devrimci-Sol yazılmış olup, daha öncede üzerine bir yazı yazıldığında boya sökücü ile çıkarılmıştı. Şimdi ise spiral taşlama ile çıkartılmaya çalışılan bu yazı tarihi taşın üzerinde kalıcı hasarlar bıraktı. Spiral taşlama ile bu yazıyı çıkartmaya çalışırken tarihi taşa zarar veren personel taşın hasar gören kısmını çamur ile kapatarak kamufle etmeye çalıştı.

Vatandaşlar ilçede bulunan tarihi eserlerin sürekli olarak başına bir şey gelmesine sebep olarak, tarihi eserleri korumak için yeterli özenin gösterilmediğini öne sürdü. Vatandaşlar tarihi eserlere zarar verilmesine ve tarihi eserlerin korunamamasına tepki gösterirken, aynı zamanda tarihi taşlara zarar verildiğinde alınan önlemin o taşa daha çok zarar verip veremeyeceğinin düşülmemesine tepki veriyor.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz