Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

TSK Personelinin Özlük Hakkı Sorunu

Sözleşmeli er, erbaş, uzman çavuş gibi TSK personelinin yıllardır mücadele ettiği özlük haklarının geri kazanılması konusu bir türlü gündemden düşmüyor. TSK konu hakkında bir çalışma yapmıyor.

 TSK’nın belkemiği olarak bilinen uzman er ve erbaşlar ile uzman çavuşlar ve astsubayların özlük hakları konusu sürekli gündeme geliyor. Bu kadroların kurduğu sendika ve yardımlaşma dernekleri yıllardır mücadele etse de hak ettikleri özlük haklarına bir türlü ulaşmış değiller. Neredeyse otuz yıllık bir uzman er ve erbaş yönetmeliğine sahip TSK yıllardır personelinin sorununu bildiği halde en ufak bir adım bile atmıyor. Sadece personel değil aileleri de bu durumdan olumsuz etkileniyor. Türkiye’de yüz binlerce uzman erbaş er, astsubay ve uzman çavuş bulunuyor. Bu personelin aileleriyle birlikte milyon tane insan TSK’dan geçimini sağlıyor. Gerek genelkurmay gerekse hükümet kanadına defalarca başvuru yapılmasına rağmen özlük haklarının geri verilmesi konusunda somut bir adım atılmış değil. Milli Savunma Bakanlığı’nın ne denli bir çalışma yaptığı ise merak konusu.

Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde çalışan er ve erbaşların en önemli özlük hakkı sorunu sözleşme süresinin yenilenmesi ile ilgili. Görevinin en verimli zamanlarında profesyonel bir asker artık yaşlandığı gerekçesiyle erkenden sözleşmesi bitirilip düşük bir tazminatla görevden atılıyor. Sözleşmeli askerlere izin günlerinde ve tatillerde ödeme yapılmıyor. Sözleşmeli personel tam anlamıyla mesleki güvence altında çalışmıyor ve genç yaşta işsiz kalıyor. Mesleki güvencesi olmayan ve tek mesleği askerlik olan bir kimsenin ordudan atıldıktan sonra görev yapabileceği alanlar oldukça kısıtlıdır. Buna rağmen kimse uzman erbaşlar hakkında bir adım atmak istemiyor. Hava değişimini fazla alan er ve erbaşların sözleşmeleri feshedilebiliyor. Onların özlük hakları komutanlarının iki dudağının ucunda. İşin bitti dendiği an kapı önüne konan uzman er ve erbaşlar ile astsubaylar artık iş güvencesi altında çalışmak istiyor ve Milli Savunma Bakanlığı’nın bir paket hazırlamasını bekliyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz