Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Vizeler Kalkmazsa Diğer Unsurlar da Tehlikeye Girer

AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır, Türkiye ile AB arasında işlemekte olan vize serbestisi ve geri kabul anlaşması gibi anlaşmalarla ilgili bazı açıklamalarda bulundu. Strazburg'ta AB yetkilileriyle temaslarda bulunan Bozkır, sonrasında Brüksel Egmont Sarayı'na geçerek burada Belçika Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Didier Reynders ile görüşme yaptı.

  Bu görüşmenin ardından da ikili, basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Bakan Bozkır, Türkiye ile Belçika arasında samimi bir dostluk ilişkisi olduğuna değinerek iki ülke arasındaki ekonomik hacmin 15 milyar avroyu bulduğunu söyledi ve iki ülke arasındaki bu dostluğun kalıcı olmasını temenni ettiğini ifade etti. Bozkır, yaşanan anlaşmalarda ortaya çıkan sorunlara değinerek AB'nin istediği terörle mücadele yasasındaki değişikliğin Türkiye'nin içinde bulunduğu durum itibariyle zor bir değişiklik olduğunu ifade etti. Bozkır, son aylarda Türkiye'de yaşanan çatışmalarda yaşanan canlı bomba saldırılarının olduğunu, 450'den fazla güvenlik gücünün terör örgütü tarafından şehit edildiğini söyleyerek Brüksel'de yaşanan terör olaylarından dolayı Belçika halkının da Türk halkının durumunu anlayabileceğini düşündüğünü ifade etti. Gelişmeler karşısında AB Komisyonu'nun da Türkiye için olumlu görüşler belirtmesini temenni eden Bozkır, anlaşmaların sonuca bağlanmaması durumunda Türkiye'ye düşen sorumlulukların da hayata geçirilmesinde aksaklıklar olabileceğini basın mensuplarına bildirdi.

Reynders ise Avrupa'da terör uygulamalarıyla ilgili birçok kovuşturma işlemlerinin yapıldığını ve Avrupa'da bulunan terör örgütü mensuplarıyla ilgili işlenecek prosedürlerin ardından bu kişileri yakın zamanda mahkemelerde görmenin de mümkün olacağına değindi.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz