Öğretmen Atamaları Haberleri Tümü

Zil Sesi Dombra Oldu Veliler Ayaklandı

Kayseri merkezdeki Hacı Sami Boydak İlkokulu'nun zil sesi dombra ile değiştirilince veliler okul müdürünü şikayet etti.

Kayseri merkezdeki Hacı Boydak İlkokulu'nda okulun zil sesi geçtiğimiz gün Dombra müziğiyle değiştirildi. Haberi alan veliler okula akın etti. Pek çok veli okulda siyasi propaganda yapıldığı gerekçesiyle okul müdürünü şikayet etti ve melodinin değiştirilmesini istedi. 

Bildiğiniz gibi Dombra müziği yerel seçim döneminde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Recep Tayyip Erdoğan ve Ak Parti'nin seçim müziği olarak kullanılmıştı. Aslında Özbek bir müzisyene ait olan müziğe Uğur Işılak tarafından söz yazılmış ve aylarca Ak Parti müziği seçim mitinglerinde ve propagandalarda kullanmıştı. Bir süre sonra müzik artık evrensel bir müzik olmaktan çıkmış, duyanlarda Ak Parti ve Recep Tayyip Erdoğan'ı anımsatacak imgeler barındırmaya başlamıştı. İşte Ak Parti karşıtı veliler bu nedenle okul müdürünü ve yöneticileri şikayet edeceğini söylüyor. Seçilen okul zilinin tamamen siyasi amaçlı seçildiği ve okulda küçücük öğrencilere siyasi propaganda yapıldığını düşünüyorlar. Eğitimde siyasetin barınmayacağını söyleyen veliler okul müdüründen bir an önce zil sesini başka bir melodiyle değiştirmesini talep ediyor. Ama okul yönetimi velilerin bu isteğini kabul etmiyor. Okul yöneticilerine göre şarkının siyasal bir anlamı yok. 

Okul müdürü yaptığı açıklamada çalınan şarkının uzun zamandır okul etkinliklerinde çalındığını daha sonra da bu hafta okul zili olarak seçildiğini belirtti. Etkinliklerde uzun süredir çalınmasına rağmen velilerin ses çıkarmadığını ancak zil sesi olunca tepki gösterdiğini söyleyen müdür, zaten zil sesi olarak şarkının söz yazılmamış halini yani Özbek bestecinin bestelediği versiyonunu çaldıklarını bu nedenle zil sesinin siyasi bir propaganda olmadığını söyleyerek yapılan uygulamayı savunuyor. Bazı dişli veliler okul yönetimini milli eğitim müdürlüğüne şikayet edeceğini belirtiyor. Bakalım okul müdürü ve muhalif veliler arasındaki Dombra savaşını kim kazanacak? 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz