Yer Değiştirme Haberleri Tümü

20 Gün Bayatlamayan Ekmek Yapıyorlar

Ekmek her sofrada insanların birçoğu tarafından vazgeçilmez olarak adlandırılan ve birçok çeşidi ile insanların damak zevkine hitap eden en önemli yiyeceklerden bir tanesidir.

 Afyonkarahisar'da bulunan Sandıklı ilçesinde yapılan bu ekmeğin diğer ekmeklere göre daha farklı olduğu belirtiliyor. Üretilen patatesli ekmek, 20 gün boyunca tazeliğini koruması ve bayatlamaması ile dikkat çekiyor.

Patatesli ekmeğin bölge halkı tarafından hem ticari amaç ile hem de tüketim amacı ile üretiminin yapıldığı biliniyor. Bu ekmek Sandıklı ilçesine özgü bir ekmek olarak, geçmişinin de Cumhuriyet dönemine dayandığı söyleniyor. Sandıklı ilçesinde üretimi yapılan bu patatesli ekmeğin bölgede bulunan patatesler ile yapıldığını hem halkın tüketimi için hem de başka il ve ilçelere satışının yapılması için üretildiği belirtiliyor. Patatesli ekmeğin yaz aylarında 10 gün bayatlamadığı söylenirken kış aylarında ise 20 gün bayatlamadığı bilinmektedir.

Sandıklı ilçesinde bir fırın işleten 42 yaşında olan Hasan Daşpınar, fırını eşi ile birlikte işlettiğini ve patatesli ekmek yaptıklarını söyledi. Patatesli ekmeğin yapımı ile ilgili bilgiler veren Hasan Daşpınar, ilk önce patateslerin püre haline getirilmesi gerektiğini ve hamur yoğurma makinesi aracılığıyla un ile bir araya getirildiğini söyledi. Daha sonradan ise maya eklendiğini ve karıştırma işleminin devam ettiğini söyleyen Hasan Daşpınar, elde edilen hamurun 2 saat boyunca beklemesi gerektiğini ve daha sonradan da 250 derece ile ısıtılmış olan bir fırına beze şekline getirilerek atıldığını ve piştiğini söyledi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz