Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Asgari Ücret Memur İlişkisi

Her yıl başında belirlenen asgari ücret zammının memur maaşlarına ve yaşantısına etkisi araştırılmaya başlanıyor.

 Önümüzdeki yıl için belirlenen asgari ücret tarifesine göre Türkiye’de en düşük işçi çalıştırma ücretinin 922 TL olmasına karar verildi. Yeni yapılan zamlara göre asgari ücret bir yıl içinde 65 TL artacak. İlk altı aylık dönem için ise 31 TL zam yapılacak. Asgari ücret belirleme işlemlerinde ülkenin yaşam standartlarının yükselmesi, enflasyon ve yaşam kalitesinin arttırılması gibi faktörler belirleniyor. Asgari ücretin belirlenmesinin amacı bir işçiyi çalışma saatleri içerisinde köle gibi düşük ücretlerle çalıştırmayı önlemek ve işçinin bu alandaki güvenliğini sağlamak olarak biliniyor. Her yıl çalışma bakanlığına bağlı asgari ücret tespit komisyonları tarafından belirlenen asgari ücret tarifesine göre işçilere çalıştırdıkları kurumların verebilecekleri en düşük maaş gösteriliyor. Bu yasal sınırın altında maaş alan işçilerin mutlaka Çalışma Bakanlığı’na çalıştıkları kurumu şikayet etmeleri gerekiyor.

Asgari ücret hakkında giriş düzeyinde bu bilgileri verdikten sonra şimdi de asgari ücretlere yapılacak zamlarla memur maaşları arasındaki ilişkiyi karşılaştırmak istiyoruz. Asgari ücretin artışı memurları doğrudan değil dolaylı olarak etkiler. Çünkü memurların aldığı maaşlar asgari ücretlere göre değil memur sendikaları ve hükümet arasındaki ikili anlaşmalar sonucu belirlenir ve yıllık veya iki yıllık sözleşmelerle güncellenir. Memurlar asgari ücretin oldukça üzerinde maaş almaktadır. Memurları dolaylı olarak ilgilendirmesinin nedeni ise memurların eşlerinin, yakınlarının veya arkadaşlarının maaşlarında yaşayabileceği artışlar olabilir. Ülkemizde insanların yarısı asgari ücretle çalışmaktadır. Dolayısıyla asgari ücretin artışı sadece memurları değil ülkede çalışan sigortalıların yarısını etkileyecek bir durumdur.

Memurun dolaylı olarak ilgilendirmesinin bir diğer nedeni ise memurlara da uygulanan asgari geçim indirimi oranlarının hesaplanmasıdır. Asgari geçim indirimi o yıl için belirlenmiş asgari ücret üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla memurun alacağı indirimin miktarını da devletin her yıl belirlediği asgari ücret belirler. Asgari ücretlerde artışın olması memurun asgari geçim indirim miktarlarının az da olsa artması anlamına gelir. Yani asgari ücret memur maaşlarına da dolaylı bir etki yapmaktadır. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz