Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Atanamıyorsan Ücretli Çalış

Atanamayan öğretmenler için son çare olarak ücretli öğretmenlik öngörülüyor. Bir öğretmen atanamıyorsa ücretli çalışmaya mahkum ediliyor. Kölelik sisteminin son bulmasını istiyoruz.

 Bir öğretmen eğitim fakültesi mezunu olarak okulu bitirdikten sonra bakanlık tarafından atanamazsa resmen açıkta kalıyor. Geçmişte öğretmenler için çalışma alternatifi daha fazlaydı. Dershaneler, özel etüt merkezleri ve özel okullara da dışarıdan öğretmen alımı yapılmaktaydı. Ancak geçtiğimiz yıl çıkartılan dershanelerin kapatılmasıyla ilgili yasanın ardından öğretmenlerin çalışma alanları daraltıldı. Her ne kadar dershanelerin özel okula dönüştürüleceği söylense de pek çok küçük dershane kapandı, piyasa küçüldü.

Eğitim fakültesi mezunlarının iş alanları böylece daha da daraltıldı, bakanlığın yıllar geçmesine ve nüfus artmasına rağmen ihtiyacı karşılayacak kadar öğretmen ataması yapmaması da eğitim fakültesi mezunlarının elini kolunu bağlıyor. Ayrıca fen edebiyat fakültesi mezunlarına da formasyon eğitimi verilmesiyle birlikte eğitim fakültesi mezunlarının öğretmen olarak atanma ihtimali gittikçe azalıyor. Bunun üzerine eğitim fakültesi mezunlarına çalışmak için tek bir alternatif kalıyor: Ücretli öğretmenlik.

Öğretmenlikten başka iş bilmeyen gariban eğitim fakültesi mezunu bu sefer de bulunduğu şehirde ücretli öğretmenlik kadrosu açılmasını bekliyor. Ücretli öğretmenliğin özlük haklarını belirten yazıları arada sırada kaleme alıyoruz ancak yine de kısa bir hatırlatma yapmakta fayda var. Ücretli öğretmenlik modern kölelikten farksız bir sistem. Bakanlığın şehirlerdeki açığı kapatmak amacıyla milli eğitim müdürlüklerine verdiği yetkiyle belli sayılarda düşük ücretlerle  sadece sigorta gibi bir sosyal güvenceyle geçici olarak işe aldığı bu öğretmenler aylık yemek ve yol parasına çalışıyor. Asgari ücretin 1000 TL’ye dayandığı ülkemizde bir ücretli öğrtemen 300 ile 600 TL arasında bir ücretle çalışabiliyor. Kadrolu bir öğretmen olmadığı için derse girmediği günlerde, resmi tatillerde, bayramlarda ve yaz tatillerinde maaş alınmaz. Ayrıca kendisine ihtiyaç kalmazsa sözleşmesi feshedilir ve yollanabilir. İşte böyledir ücretli öğretmenin hali, ne öğretmendir ne değildir aslında. Sadece atanamamıştır ve bir umutla atamaları beklemektedir sadece.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz