Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Devletin En Çok Kazandığı Verginin Alımında Düzenlemeler

Devletin halktan en çok kazandığı vergi türü olan özel tüketim vergisinin araçlar için uygulanan türünde yeni düzenlemeler hayata geçecek.

 Devletin son yıllarda zam üstüne zam yaptığı, yurtdışındaki otomobil fiyatlarına göre çok daha fazla otomobil alım ücreti ödediğimiz özel tüketim vergisine yeni düzenlemeler geliyor. Lüks araçlarda aracın değerinin iki katından bile daha fazla olan vergi şu anki düzenlemeye göre üç farklı kritere göre belirleniyordu. Artık bu sayı dörde çıkacak.

Otomobillerden alınan özel tüketim vergisinde aracın sınıfı, silindir hacmi ve bunun gibi kriterlere göre değerlendiriliyordu. Düşük sınıflı araçlarda ÖTV aracın değerinin %30’u civarında olurken lüks tüketime giren SUV veya silindir hacmi 3.0’ın üzerindeki araçlardan alınan ÖTV oranı aracın değerinin 2,5 katına kadar çıkabiliyor. İşte bu düzenlemelere yeni bir şekil verildi.

İlk düzenleme aracın silindir hacminin belirlenmesi üzerine oldu. Şimdiye kadar araçların en düşük sindir hacmi 1.6 cc olarak belirtilmekteydi ve ÖTV hesabında 1600 cm3’ü geçmeyen araçlar olarak vergi alınmaktaydı. Ancak bu durumda 1.2 veya 1.3 gibi daha düşük silindir hacmine sahip araçlardan alınan vergiyle 1.5 ve 1.6 gibi daha yüksek silindir hacmi olan araçlardan alınan vergi birbirine yakın oluyordu. Yeni düzenlemeye göre silindir hacmi hesabı 1.5’ten itibaren başlayacak. 1.5 cm’nin altındaki araçlardan daha az ÖTV alınırken 1.5-2 cm arasındaki araçlardan daha fazla vergi alınacak.

2000 cm ve üzerindeki araçlar lüks tüketim olarak değerlendirilecek ve vergileri arttırılacak. Zaten geçmiş vergi uygulamalarında da bu araçlar lüks tüketim olarak lanse edildiği için değişen bir şey olmayacak.

Ayrıca motor teknolojisinde yaşanan teknolojiler önümüzdeki yıllarda da vergi artışına neden olabilir. Zira 1.3 cc’lik araçlar bile artık 100 beygirin üzerine çıkabilecek kapasitede üretiliyor. Yani tüketiciler vergiden kaçmak amacıyla silindir hacmi düşük ama performansı yüksek arabaları tercih edebiliyor. İşte maliyecilere şimdi bu teknolojik gelişmenin de vergilere yansımasını ve vergi oranlarının düşük silidir hacimli araçlarda da arttırılmasını talep ediyor.

Vergi oranlarının yeniden düzenlenmesiyle birlikte orta ve düşük segmentteki araçlardan alınan ÖTV’de azalışın gerçekleşeceği bununla birlikte üst segment araçların vergilerinde 3 bin ile 8 bin tl arasında bir artışın yaşanacağı tahmin ediliyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz