Yer Değiştirme Haberleri Tümü

En Düşük Maaş 2000 TL Yalanı

Sürekli olarak hükümet yetkililerinin dillendirdiği en düşük memur maaşı 2000 TL olayının yalan olduğu hesaplamalarla ortaya çıktı.

 Başbakan ve cumhurbaşkanının sürekli olarak dillendirdiği en düşük memur maaşının 2000 TL olduğu üzerine iddialar yalan çıktı. Evet belki en düşük memur maaşı 2000 TL’yi geçiyor olabilir ama unutulmamalıdır ki belirlenen bu maaşlar brüt maaşlardır. Maaşlardan vergi ve sigorta kesintileri çıkartıldığı zaman maaşlar birdenbire 1800 TL’ye kadar düşmektedir. Oysa ki yine aynı hükümetin istatistik kurumu her yıl yayınladığı Türkiye için açlık ve yoksulluk sınırlarına göre açlık sınırı 1500, yoksulluk sınırı ise 3000 TL arasında değişmektedir. Yani Türkiye’nin %40’ı yani asgari ücretliler açlık sınırının altında çalışırken geri kalan %50-55’lik memur ve işçi kısmı ise yoksulluk sınırının altında yaşamaktadır. Sadece %5 gibi küçük bir azınlık yoksulluk sınırının üstünde yani refah düzeyi yüksek bir şekilde hayatlarına devam etmektedir. Bu gelir adaletsizliği ise toplumlarda suç oranlarının artmasına, sınıf ayrımlarının yaşanmasına ve sosyal adaletsizliğe neden olmaktadır. Hükümet olarak işçi ve memurun yanında olması gereken partinin daha çok işadamlarıyla birlikte olması sonucu işçi, memur asgari ücretlilerin maaşlarının belirlenmesinde bazı sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Yapılan hesaplamalara göre memurların net maaşları şöyledir: Üniversite mezunu biri hizmetli kadrosuna girince alacağı ücret 1837 TL, yine üniversite mezunu biri memur olursa başlangıç maaşı 1967 TL, son olarak işe ilk başlayan ekonomistin ücreti ise 2000 TL. Yani görülüyor ki memurların ham maaşları net olarak 2000 TL’nin altındadır. 2000 TL’ye sadece ekonomist kadrosu ulaşabilmiştir. Ancak sadece kadrolu memurların maaşlarına ek gösterge ve aile yardımlarının eklenmesiyle birlikte maaşlar 2000 TL’nin üstüne çıkacaktır. Yani söylendiği gibi bir memura verilen en düşük maaş 2000 TL değildir. En küçük kadrolu memurlar bile 2000 TL’nin altında maaş alırken KİT’lerde çalışanların veya 4C personelinin maaşları bunlardan çok daha düşüktür. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz