Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Gösterici Öğretmen Meslekten Men Edildi

Geçtiğimiz yıl başbakanlığı döneminde Trabzon’a yaptığı ziyaret sırasında başbakan Erdoğan’ın aracına yumurta atan öğretmen açığa alındı.

 2013 yılının Kasım ayında zamanın başbakanı olan Recep Tayyip Erdoğan’ın Trabzon ziyareti sırasında bir öğretmen başbakanın konvoyunun geçişi sırasında konvoydaki araçlardan birine yumurta atarak başbakanı protesto etmişti. Atılan yumurta başbakanın makam aracına değil korumaların yer aldığı bir polis aracına denk gelmişti. Bunu bir tehdit olarak kabul eden korumalar öğretmeni yakalayarak sorguya çekmiş, savcılık kovuşturmasının ardından süreç mahkemeye taşınmadan bitmişti.

Ancak soruşturmayı bu sefer de milli eğitim müdürlüğü ele aldı ve başbakanın konvoyuna yumurta atan öğretmen Esmanur Erdem’i sorguya çekti. Öğretmenin neden böyle bir davranış sergilediğinin araştırılması için bir soruşturma komisyonu kuruldu. Esmanur Erdem hakkında başlatılan soruşturma bitene kadar açığa alındı ve okuldan uzaklaştırıldı. Esmanur Erdem’in daha sonra bakanlık Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edilmesine karar verildi.

Kurul yaptığı incelemede öğretmenin toplumun genel ahlak kurallarına ters bir şekilde davranarak kamu araçlarına ve devlet adamlarına zarar verecek şekilde hareket ettiği, bu nedenle görev tanımının dışına çıktığı kararına vararak öğretmenin meslekten ihracına karar verildi. Zaten olayın yaşandığı Kasım ayından beri görevini yapamayan ve maaşını alamayan öğretmen tamamen görevden atıldı. 17 yıldır öğretmenlik yapan Esmanur Erdem kurulun oybirliğiyle görevden alındı. Bir yıldır görevini yapamayan öğretmen artık devlet okullarında çalışamayacak. Yaş haddini doldurduğu için yeniden öğretmen atamalarına katılamayacak. Öğretmenin meslek hayatının bitirilmesi pek çok sendikayı harekete geçirse de mahkeme sürecinin nasıl sonuçlanacağı önceden bilinemiyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz