Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Kız Çocukları Anne ve Babalarının Maaşlarını Hangi Şartlarda Alabiliyor?

En çok merak edilen konulardan biri olan kız çocuklarının anne babalarının vefatından sonra maaşlarını alıp alamayacağı. konu ile ilgili ayrıntıları sizin için araştırdık. İşte bu sorunun cevabı

 SSK’lı, Bağkur’lu ya da devlet memuru olmasına bakılmaksızın herhangi bir çalışan vefat ettiğinde devlet tarafından geride kalan eşi ve çocuklarına maaş bağlanmaktadır. Kız çocuklarının babalarının maaşlarını alabilmesi için bekar olmaları ya da çalışmamaları gerekiyor. Erkek çocuklar ise bu maaşı sadece 18 yaşına kadar alabiliyor. Eğer erkek çocuk okuyorsa lisede 20, üniversitede ise 25 yaş sınırı bulunuyor. Ancak bu uygulama söz konusu olduğunda 2008 yılında yapılan değişiklikler vatandaşın kafasını biraz karıştırmaya başladı.

Bu konuda sıklıkla merak edilen sorulardan bir tanesi hem eşten hem de babadan maaş alınıp alınamayacağı. Bu kanun incelendiğinde 2008 yılında yapılan değişikliğin öncesinde kız çocuklarının hem babalarından hem de eşlerinden maaş alabilmeleri söz konusuydu. Ancak 2008 yılından sonra bu kanunda yapılan değişiklik ile birlikte kadınlar artık hem babadan hem eşten maaş alamıyor. Ancak bu kararın mahkemelerde yolu açık görülüyor. Çalışmayan kız çocuk ölen anne ve babasının maaşını alabiliyor. Ancak çalışmaya başladığı anda SSK ve Bağ-Kur bu maaşı kesiyor. Ancak gelen maaş emekli sandığından ise bu maaş kız çocuğu SSK veya Bağ-Kur’lu ise kesilmiyor.  Yani memur bir anne babanın çocuğu SSK ya da Bağ-Kur’lu bir işte çalışsa da ailesinden maaş almaya devam edebiliyor. Ancak kız çocuğun da memur olması durumunda bu maaş kesiliyor. Anne ve babasının ikisi de ölmüş olan kız çocukları hem anne hem de abasından maaş alabiliyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz