Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Milli Eğitim Bakanlığında Yeni Uygulama

Yapılacak olan yeni düzenleme ile birlikte hem sınıf içerisinde hem de merkezi sınavlarda öğrencileri davranışları ve başarıları okullar tarafından izlemeye alınacak. Bu çalışma ile uygulamada zayıf olan okullar için tedbir alınarak yeni çalışmalar gerçekleştirilecek.

MEB Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği tarafından yapılan açıklama doğrultusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından ülkedeki tüm okullarda uygulanacak olan "İzleme ve Değerlendirme" programının hazırlıklarına devam edilmektedir.

Yurt genelindeki okulların objektif olarak değerlendirilebilmesi için kısa bir süre önce tüm genel müdürlüklere bağlı olarak "İzleme ve Değerlendirme Daire Başkanlıkları" oluşturulmuştu.

Bu birimlerin temel görevi ise MEB tarafından yönetmeliklerle belirlenmiş olan hedeflere ne derecede yaklaşıldığını tespit etmek.

Bu amaç doğrultusunda tüm Türkiye’de il milli eğitim, ilçe milli eğitim müdürlükleri ve okullarda objektif kriterlere bağlı kalınarak ölçümler yapılacak. Yapılan ölçümler ile birlikte tüm ülkede izleme değerlendirme çalışmaları yapılacak. Bu yöntem ile birlikte eksiklikler önceden tespit edilerek bunların giderilmesi için gerekli önlemler alınmaya çalışılacak.

Yapılacak olan bu uygulama ile birlikte okulların kalitesini ortaya çıkarmak için başarı kriterleri belirlenecek. Yapılacak olan çalışmada okullar öğrencilerinin devamsızlık durumları,  okul terk oranları, okul öğrencilerinin sınıf içinde ve merkezi sınavlarda göstermiş olduğu  eğitim öğretim başarıları, okulda çıkan adli olaylar, okulun güvenliği, okulda verilen eğitim, okul temizliği, altyapı gelişmişliği, okulun rekabet gücü, projelerdeki başarısı gibi maddeler doğrultusunda değerlendirmeye alınacak.

Tüm bu çalışmaların ardından ise gerekli analizler yapılarak eksikler belirlenmeye çalışılacak. Okulların zayıf yönleri tespit edildikten sonra bunlar için gerekli çözümler geliştirilecek. Okulun iyi özelliklerinin gelişmesi açısından da çalışmalar devam ettirilecek.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz