Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Milli Eğitim Toplantısında Önemli Kararlar Çıktı

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son günlerde en çok tartışılan uygulamalarından rotasyon yakında başlayacak. Öğretmenler ve yöneticiler şu an bu yönetmelik taslağını tartışıyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı 2014-2015 eğitim öğretim yılı ikinci döneminden itibaren yüz binlerce öğretmeni yakından ilgilendirecek bir uygulamaya imza atacak. Bakanlık rotasyon kararı alarak yüz binlerce öğretmenin yer değiştirmesine neden olacak. Okullarında sekiz yıldan fazla görev yapmış öğretmenler deneyim kazanmaları ve bulundukları yerlerde uzun süre kalmamaları amacıyla zorunlu yer değiştirmeye tabi tutulacak. İlk başta sadece milli eğitim müdürleri ve şube müdürü ile okul müdürleri için uygulanan yer değiştirme son çıkan torba yasa ile birlikte artık tüm öğretmenlere uygulanacak. Kendi okulunda yıllardır görev yapan öğretmenler il içi yer değiştirmeye tabi tutulacak.

Bakanlık müsteşarları kendi aralarında bu yönetmelik taslağını tartışmak yerine daha radikal bir kararla Türkiye’nin dört bir yanından kura çekimiyle belirlenen öğretmen ve okul yöneticilerini Kayseri’de bir konferansta buluşturdu. Günlerdir devam eden konferansta rotasyondan etkilenecek öğretmenlerin de fikri alınacak ve yönetmeliğe son şekli verilecek. Ayrıca toplantıda sadece zorunlu yer değiştirme maddeleri değil değişen tüm öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin maddeleri de tartışılıyor.

Günlerdir basının yazıp çizdiği öğretmen sendikalarının da büyük destek verdiği bir proje hayata geçebilir. Bakanlık bürokratları ve öğretmenler zorunlu yer değiştirmenin 12 yıl olarak belirlenmesine karar verdi ve bu kararda uzlaştı. Müsteşarın açıklamalarına göre rotasyonun sekiz yıl olarak uygulanması durumunda yaklaşık 200 bin öğretmen bu durumdan etkilenecek. Ancak süre on iki yıla çıkarılırsa bu sayı yarı yarıya düşecek ve yüz binin altına inmiş olacak. Bakanlık her yıl il içi iller arası atamalar ile özür grubu atamalarında yaklaşık 100 bin kişiyi atıyor. Eğer rotasyon sekiz yıl olarak belirlenseydi bakanlık bunun iki katı kadar öğretmenin yer değiştirme sürecini yönetmek zorunda kalacaktı. Ancak bakanlığın böyle bir altyapısı olmayacağı görüşü ağır basınca rotasyonun 12 yıla çıkması  ve kademeli rotasyon maddeleri kabul edildi. Yönetmelik bu şekliyle kabul edilirse okullarında on iki yıldan fazla görev yapmış öğretmenler il içinde hatta yine bir değişiklik yapınca aynı ilçe içinde rotasyona tabi tutulacak ve öğretmenlerin rotasyondan en düşük şekilde etkilenmesi için çalışılacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz