Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Öğretmenler “Değmez” Dedi

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açılacak olan takviye kursları için öğretmenlerin katılımını bekleyen bakanlık öğretmenlerin başvuru yapmaması üzerine zor durumda kaldı. Kurslara katılım sağlamayan öğretmenlerin ardından şimdi kursları kimin vereceği merak ediliyor. Bakanlık ücretli öğretmenleri devreye sokmayı planlıyor.

 Milli Eğitim Bakanlığı’nın hafta sonu okullarda açmayı planladığı takviye kurslarında ders vermeleri planlanan MEB öğretmenleri uygulama için gerekli katılımı göstermedi. Açılacak kurslar için geçen hafta başvuru süreci tamamlanırken MEB bünyesinde çalışmakta olan öğretmenlerden kurslar için istenen katılım sağlanamadı. Bilhassa büyük şehirlerde yoğun iş temposu, tarfik çilesi ve hayat pahalılığı içerinde yaşayan öğretmenler bu kurslar içi bakanlık tarafından verilecek olan kurs ücretini yetersiz bulduklarından kurslarda görev almak istemedi.

Başvuruların tamamlanmasının ardından pek çok okulda kurslar için katılım sağlamak isteyen öğretmen sayısı bir elin parmaklarını geçmezken hatta bazı okullarda hiçbir öğretmen başvuruda bulunmadı. Okul dışında hafta sonu kurslarının saatinin ders ücretinin pek çok yerde 50 lira olduğu büyük şehirlerde MEB tarafından ders başına 9 TL verilmesi öğretmenlere cazip gelmedi. Öğretmenler tarafından tercih edilmeyen hafta sonu kursları ile birlikte gelecek sene dershanelerin de kapatılacak olması ise öğrencilerin zor durumda kalmasına sebep oldu.

Milli Eğitim bünyesinde açılacak olan kurslarda öğrenci mevcudunun 25 kişi olması kararı verildi. Öğretmenler ise yeterince yoruldukları derslerin ardından boş zamanlarında bu kurslarda görev almak istemiyor. Söz konusu kursların hafta içi 22’ye kadar sürebileceği biliniyor ve bu durum da öğretmenleri kurslardan uzaklaştırıyor. Yeterince yorgun olan ve iş yükleri hayli fazla olan öğretmenler saati 9 TL karşılığında bu kurslara girmek istemiyor.

Öğretmenler tarafından gerekli talebin yapılmadığı kurslara bakanlık şimdi ücretli öğretmenleri yönlendirmeyi planlıyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz