Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Ordu Profesyonelleşiyor

Türk Silahlı Kuvvetleri profesyonel askeri kanadını güçlendirmek amacıyla kurum içinde yetiştirilmek üzere uzman erbaş alımı yapacak.

 Türk Silahlı Kuvvetleri son yılların en büyük askeri alımını gerçekleştirecek. Kurumun profesyonel kanadını güçlendirmek ve savunma alanında profesyonel orduya geçişi hızlandırmak adına Türk Silahlı Kuvvetleri bu yıl ve önümüzdeki yıl toplam 12 bin sözleşmeli erbaş ve er alımı yapacak. Alınacak personel kurum içinde altı aylık bir eğitimin ardından göreve başlayacak.

Son yıllarda Doğu ve Güneydoğu’da terör faaliyetlerinin azalmasına rağmen sınır güvenliğinde sorunların yaşanması, IŞİD  terör örgütünün sınırımızı tehdit etmesi ve Kuzey Irak’ta yaşanan askeri ve siyasi karışıklık sınır güvenliğinin sağlanmasını gittikçe zorluyor. Ulusal güvenliğin arttırılması, vatandaşlarımızın daha profesyonel bir ordu tarafından korunması ve güvenlik hizmetlerinin profesyonelleştirilmesi adına Türk Silahlı Kuvvetleri askeri kanadındaki bu açığı kapatmak için yeni bir alım yapıyor. En son 2011 yılında yapılan alımlarda 10 bin kontenjanı dolduramayan Türk Silahlı Kuvvetleri şimdi yeni bir ilan açtı. 12 bin kişilik er ve erbaş kadrosuna alımlar bu dönemden itibaren başlayacak. Alımlarla birlikte ordunun profesyonel asker ihtiyacı büyük ölçüde karşılanacak.

Öte yandan ulusal güvenlik alanında yeni bir örgütlenmeye gidilecek. Günümüz şartlarına uygun bir örgütlenme yapısı kurulacak. MİT’in yapısı güçlendirilecek ve yetkileri arttırılacak. Ulusal güvenliğin tehdit altında olduğu durumlarda tüm kara hava deniz jandarma ve sahil güvenlik komutanlıkları ile birlikte MİT ve emniyet ortaklaşa hareket edecek. Bu kurumların tek bir çatı altında birleşeceği bir yapı üzerine çalışmalar yapılacak.

Bununla birlikte TSK’nın yakın zamanda uzman er ve erbaş alım ilanına çıkması bekleniyor. En az lise mezunu olan adaylar boy, kilo ve sağlık muayenesinin ardından yapılacak sözlü ve uygulamalı sınavlarla birlikte orduya kabul edilecek. Altı aylık bir eğitimin ardından sözleşmeli statüde görev yapacak olan askerlere önemli özlük hakları tanınacak. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz