Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Resmi Tatil Günlerinde Ek Ders Ödemeleri Olmaz

29 ekim cumhuriyet bayramına kısa bir süre kala öğretmenler 28 ekimin yarım günlük kısmıyla 29 ekim tarihi için ek ders ücreti ödemesinin yapılıp yapılmaacağını erak ediyor.

 Önümüzdeki Salı günü 29 ekim arefesi. Bir gün sonra da cumhuriyet bayramını kutlayacağız. Ne var ki öğretmenler bayramdan ziyade ek ders ücretleri ödemesine kilitlenmiş durumda. Kurban bayramı ve ramazan bayramına denk gelen günlerde ek ders ücretlerini alamayan öğretmenler aynı durumun resmi bayramlarda da geçerli olup olmadığını merak etmekte. Acaba öğretmenler bir buçuk günlük tatil boyunca ek ders ücretlerini almaya hak kazanıyor mu? Cevap aşağıdaki kanun yorumlamalarında.

Bir öğretmene yıl içinde en fazla 90 gün boyunca seminer, konferans ve gezi gibi sosyal etkinlik görevi verilir ve öğretmenler bu etkinliklere iştirak ettiği için ücret ödemesi alabilir. Bu durum milli bayramlar için de geçerlidir. Tüm milli bayramlarda okul yöneticileri ve öğretmenler milli bayram için okulda hazırlık yapıp öğrencileri de bu hazırlığa dahil ettikleri için sosyal bir etkinlikte bulunmuş sayılır ve bu durumda ücretlendirmeye tabi tutulabilir. Milli bayramlarda öğretmenler ek derslere girmese bile okulda bulunup hazırlık yaptıkları için ek ders ücretlerini alabilirler. Bu durum sadece milli bayramlar için geçerlidir. Dini bayramlarda okulda herhangi bir planlama veya eğitim çalışması olmadığı için öğretmenler dini bayramlara denk gelen günler için ek ders ücreti alamaz.

Ne var ki 29 ekim için farklı uygulamalar söz konusudur. Kimi okullar öğretmenin törene katıldığını belirterek ek ders ücreti ödeneceğini açıklasa da kimi okullarda yöneticiler öğretmenlerin derslere girmediğini öne sürerek ek ders ödemesi yapmaz. 29 ekim çalışmalarını sosyal aktivite olarak görmez.

Bütün öğretmenler mili bayramlarda okulda bulunmak durumundadır. Çünkü öğretmenlere genel olarak milli bayram olmasına rağmen ek ders ödemesi yapıldığı için tören boyunca öğretmenin okulda kalması gereklidir. Ancak bir öğretmenin sadece ders ücreti aldığı için değil milli bayram ve milli birlik beraberliği hissetmesi adına tören alanında bulunması bu amaçla törene gelmesi çok daha önemlidir. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz