Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Rotasyon 12 Yıl Olacak

Öğretmenlerin korkulu rüyası haline gelen rotasyon uygulaması 12 yıla mı çıkıyor?

Öğretmenlerin korkulu rüyası haline gelen rotasyon uygulaması 12 yıla mı çıkıyor?

Rotasyon uygulamasının tartışmaları devam ederken gelecek hafta rotasyın uygulaması tartışması yeni bir boyut kazanabilir. Gelecek hafta Türkiye'nin farklı illerinden gelip Ankara'da toplanan farklı branş öğretmenleri çalıştayda rotasyon hakkında bir toplantı yapacak. Çalıştayda yapılan toplantı ardından alınan kararlar Milli Eğitim Bakanlığı'na bildirilecek ve Milli Eğitim Bakanlığı rotasyon uygulaması konusunda artık nihai kararı verecek.

 Şuan Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde istihdam edilen 436 bin 8 yılını doldurmuş bulunuyor ve bu 436 bin öğretmenin 120 bini 8 yıldır aynı görev yerinde görev yapmaktadır ve bu 120 bin öğretmen rotasyon uygulamasından yakından etkilenecekler.

Milli Eğitim Bakanlığı'nda ve gelecek hafta yapılacak olan Çalıştay toplantısında alınan kararlar birbiri ile uyuşursa rotasyon için temel alınan 8 yıl 12 yıla çıkarılabilecek. Rotasyon uygulaması için 8 yılın baz alınmasının temel nedeni sınıf öğretmenleridir çünkü 4 yıl temel eğiti veren öğretmenler aldıkları sınıfları mezun etmek durumundadırlar ancak sendikaların baskıları ve istekleri sonucunda 8 yılı değil 12 yılı dolduran öğretmenlerin rotasyon uygulamasına tabii tutulacağı gündeme gelecek gibi görünüyor. 

Gelecek hafta yapılacak olan çalıştay toplantısının ardından rotasyon konusunda bir çok yeni karar alınabilir hatta aynı görev yerinde 8 yılını dolduran öğretmenler il içi atama alacakken belki de bu öğretmenler ilçe içi atama isteme hakkına sahip olabilirler.

Şimdi ise tüm gözler haftaya farklı branşlardaki öğretmenlerin Ankara'da yapacakları çalıştay toplantısına çevrildi. Dileriz öğretmenlerin yararına olacak kararlar ile bu toplantı sonlandırılır.

Mebpersonelleri.com olarak bu konudaki gelişmeleri sizlerle anlık olarak paylaşmaya devam edeceğiz.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz