Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Sınavsız Memur Atama Yetkisi Kimde

Sınavsız olarak yani istisnai alanlara memur atama izninin kimde olduğu ve hangi durumlarda bu yola başvurulacağı tam olarak bilinmiyor.

 Memurların atama koşulları arasında bilinen en önemli unsur hiç şüphesiz KPSS’dir. Bir kişi memur olarak atanabilmek için öncelikle bu sınavdan yeterli bir puan almalıdır. Daha sonra merkezi atamalar veya kurumların kendi sınavlarını yaparak atamalara katılan adaylar başarılı oldukları takdirde memurluğa kabul edilir.

Ancak bazı alanlar vardır ki bu alanlar istisnai memurluk olarak kabul edilir ve atamalarda KPSS’ye giriş şartı yoktur. Belli başlı makamların yazılı görüşleri alınarak da atamalar açıktan yani sınavsız yapılabilir. Çok nadir olarak yapılan bu atamalarda genellikle üst düzey memurluklara veya bakanlıklara doğrudan atama yolu seçilir. Örnek vermek gerekirse valiler, daire başkanları, bakanlık genel müdürleri, müsteşarlar ve bakan yardımcıları, milletvekili olmayan bakanlar bu yöntemle atanmaktadır.

Ancak Sayıştay yaptığı incelemede bazı kamu kurumlarının da bu yola başvurarak geçici personel açıklarını bu yolla kapatmayı seçtiklerini görmüş, bunun üzerine kurumlara uyarı yazısı göndererek geçici personel alımı bile olsa hakkaniyete ve adalete uygun hareket etmek adına mutlaka KPSS şartının devam ettirilmesinin gerektiği vurgulanmıştır. Buna rağmen özellikle istifa eden yöneticilerin göreve yeniden dönmek istemesi sonucunda Devlet Personel Başkanlığı süreci kolaylaştıran bir yönetmelik hazırlamış ve memurların sınavsız atanmaları yönündeki eleştirilere kulak tıkamıştır.

En merak edilen konu ise istisnai atamalara yetki verem makamdır. Devlet Personel Başkanlığı istisnai atamaları yapmakla birlikte birinci derecede yetkili kuruluş İçişleri Bakanlığı’dır. Bakanlığın ancak yazılı emri olursa kurum bu emre dayanarak memur atamalarını açıktan yani sınav şartı olmaksızın yapabilir. Bunun dışında istisnai atamalara müdahale edebilecek bir kurum yoktur. İstisnai atamalarda da her idari işlemde olduğu gibi idari dava yolu açıktır.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz