Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Toplu Sözleşmede Maaşlar Yetersiz

Enflaysonda yaşanan dalgalanmalar ve beklenmedik gelişmeler iki yıl önce yapılan toplu sözleşmenin yeniden gözden geçirilmesi ihtiyacını doğurmuştur.

 Hemen hemen tüm basın yayın grupları yaptıkları araştırma ve inceleme yazılarında memur maaşlarına yapılan zam oranının yeterli olmadığını ve memur maaşlarının iki yıldır geriye gittiğini yazıp çiziyor. Ne var ki memur sendikaları ve özellikle de yetkili sendikalar hala susmakta kararlı. Pek çok memur maaşından şikayetçiyken üstüne bir de özlük haklarının ihlal edilmesi onları daha da üzmüştü. Neyse ki Anayasa Mahkemesi olaya el attı da ilgili maddeleri iptal ederek memurun bu alandaki gücünü pekiştirdi.

Peki neden memur maaşları sürekli olarak düşmekte? Cevap oldukça basit. Memur sendikaları ile hükümet arasında 2013 yılının ilk ayından yapılan toplu sözleşme sonucunda memurlara zam verilmesi konusu  tartışmalı bir şekilde noktalanmıştı. Memur sendikaları tüm memurlar için aynı  oranda zammı kabul edince bizler de uzun vadede durumun zararlı olduğunu anlatmıştık. Nitekim öyle oldu ve maaşlar altı ay sonra enflasyonun beklentilerin üstüne çıkmasıyla birlikte eridi gitti. Geri kalan altı ayda ise eksiye düşmeye başladı. Öğretmen bir zam aldı ancak zammın iki katı enflasyon canavarına kurban gitti.

Sendikalar önümüzdeki yıl için enflasyon farkı ödenecek dense de öğretmenin memurun bu yılki yaşadığı kayıp telafi edilemeyecek. Önümüzdeki yıl memurlara toplam yüzde altı oranında zam ve enflasyon farkının verilmesi kabul edildi lakin geçtiğimiz yılın kaybı da tazmin edilemedi. Bu durumda eğitim sen ve memur senin ne yapacağı merak ediliyor. Sürekli Çalışma Bakanı ile çay muhabbeti yapan sendika yöneticileri acaba bir çay muhabbetinde de memurları hatırlayacak mı?

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz