Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Üniversite Hocasına Maaş İyileştirmesi Şubatta

Kamuoyunda akademik zam yasası olarak bilinen akademik personelin tazminat ve özlük haklarının iyileştirilmesi konulu yasa mecliste kabul edildi. Zamların ne zaman yürürlüğe gireceği düşünülüyor.

 Akademik personele maaş iyileştirmesi adı altında yapılan tazminat düzenlemesi mecliste kabul edildi ve cumhurbaşkanlığı onayına sunuldu. Yasa şu anda cumhurbaşkanının masasında onaylanmayı bekliyor. Cumhurbaşkanı onayladıktan sonra Resmi Gazete’de de yayınlanacak olan yasa bu tarihten sonra yürürlüğe girecek.

Aylarca sözü geçen ancak daha henüz kabul edilebilen yasa teklifine göre akademik personelin alacağı tazminatlarda %115’ten %130’lara kadar bir artış ve patent üreten, yarışmalara katılan ve projeleri derece alan akademisyenlerin maaşlarına çalışma tazminatı eklenmesi üzerine yasa teklifi çıkacağı günü bekliyor. Özellikle yıllardır araştırma görevlilerinin merakla beklediği maaş zammının gelmesiyle birilkte araştırma görevlileri başta olmak üzere tüm üniversite hocaları hak ettikleri ücretleri almaya hak kazanacak. Hükümetin bunu yapmaya gücünün olduğu ortaya çıktı. Sorulan soru ise şu: Madem güçleri vardı neden yıllarca akademisyenleri beklettiler?

Neyse ki yasa er ya da geç onaylanacak ve yasalaşacak. Akademisyenlere maaş tazminatı öngören yasa maddeleri arasında yasanın yürürlüğe gireceği tarih de belirlendiği için normal prosedür buna uygulanmayacak. Normal prosedüre göre bir yasa tarihi belirtilmemişse Resmi Gazete’de yayınlandıktan 15 gün sonra yürürlüğe girer.

Ancak bu yasa teklifinde tarih belirtildiği için yasanın yürürlüğe gireceği tarih de apaçık belli. Yasaya göre akademisyen maaşlarına yapılan tazminat zammı şubat 2015 maaşlarına yansıtılacak. Yani akademisyenler bundan dört ay sonra alacakları maaşları zamlı olarak alabilecek. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz