Yer Değiştirme Haberleri Tümü

Vize Serbestisi İçin Türkiye'nin Tüm Şartları Tamamlaması Gerek

Geçtiğimiz aylarda Türkiye ve Avrupa Birliği arasındaki ilişkilerde önemli bir adım olacak olan vize serbestisi anlaşması yapılmıştı. Avrupa Birliği'nin ortaya koyduğu kriterlerin birçoğu Türk hükümeti tarafından hızlıca karşılanmış olsa

da terörle mücadele yasası kapsamında ortaya konulan kriter, mevcut durum içerisinde Türk tarafını hayli zorlamış durumda.

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'de, Almanya'da bir toplantıda yaptığı açıklamada AB'nin Türkiye'nin vize serbestisi anlaşması için ortaya konulan şartlara bağlı kalmasını beklediğini ifade etti. Juncker, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden ayrılacağına değinerek böyle bir durumun AB ve Türkiye arasındaki ilişkilere herhangi bir zarar vermeyeceğini ifade etti.

Juncker, şartların karşılanması durumuna çok büyük önem verdiklerini hatırlatarak bu şartların tamamlanmaması durumunda Türkiye ile AB arasında bir anlaşmanın olmayacağını ifade etti. Bununla birlikte Juncker, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Terörle Mücadele Kanununun değişikliğe uğramasının mümkün olmadığı yönündeki açıklamalarla ilgili olarak böyle bir durumda Türk halkının Avrupa'ya vizesiz girme hakkını engelleyen kişinin Erdoğan olacağını ve böyle bir durumun da sorumluluğunu almak zorunda kalacağını ifade ederek ''Bu onun sorunu olacaktır'' ifadesini kullandı.

AB Komisyonu Başsözcüsü Margaritis Schinas ise yaptığı bir basın toplantısında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sözlerinden haberdar olduğunu ancak bu sözlerin Türkiye ile yürütülen anlaşmayı bitirecek nitelikte olmadığını, Türk hükümetiyle yapılan çalışmaların devam edeceğini ifade etti. Avrupa Parlamentosu, Türkiye'ye verilen tüm kriterler hayata geçirilmeden AB Komisyonu'nun teklifini oylamama kararı aldı.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz