Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

3 Milyonluk Bir Aile

Devlet Personel Başkanlığı istatistiklerine göre Türkiye’de memur sayısı 3 milyonu geçti. Kadrolu memur sayısı ise 2,3 Milyon.

 Devlet Personel Başkanlığı yıl sonuna yaklaşırken devlet memurlarının çalışma ve kurum istatistiklerini tamamladı ve kamuoyuyla paylaştı. Artan nüfusa paralel olarak artış gösteren devlet memuru sayısında üç milyon barajının geçildiği görüldü. Özetle şunu söyleyebiliriz ki Türkiye’de ailelerini de hesaba katacak olursak on milyondan fazla insan doğrudan veya dolaylı olarak devlet tarafından karnını doyuruyor. Türkiye’nin nüfusunun bu yıl sonunda 76 milyonu geçtiği düşünülecek olursa her 6 kişiden birinin devletten ekmek yediğini anlamak mümkün.

Diğer istatistiki bilgiler ise şöyle: Sadece devlet memuru statüsünde çalışan kişi sayısı 2,3 milyon. Taşra ve Kamu İktisadi Teşebbüsleri’nde çalışan tüm işçileri de hesaba katacak olursak sayı 3,2 milyon. 23 bin geçici işçi ve 94 bin sözleşmeli memurun yanı sıra işçi statüsünde çalışan 600 bin kamu çalışanı bulunuyor. Kamu çalışanlarının %78’i kadrolu olarak çalışıyor, yani sürekli çalışma güvencesine sahip. En çok sözleşmeli personel KİT’lerde çalışırken en az sözleşmeli personel merkez teşkilatında çalışıyor. Merkez teşkilatı demişken; kamuda çalışan memurların sadece %14’ü merkez Ankara’da çalışırken geri kalan memurların tamamı yani %86’sı Ankara dışında taşrada görev yapıyor. Türkiye’de devlet memurlarının %62’si erkek %38’i kadın. Dışişleri ve MİT istatistikleri gizli tutulduğu için söylenmedi ancak diğer kurumların yurtdışında çalıştırdığı personel sayısının 553 olduğu söylendi. Ancak geçtiğimiz yıl düz bir hesap yaparak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamada yaklaşık 6 bin personelin yurtdışında görev yaptığı söyleniyordu.

Memurların dağılımına gelince, en fazla memur eğitim öğretim hizmetlerinde yer alıyor, bunu genel idare hizmetleri ve emniyet hizmetleri takip ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’ni saymazsak en çok memur Milli Eğitim Bakanlığı’nda bulunuyor. Kamuda hemen her kurumda işçi ve memur açığı bulunuyor. Bu açık bütçe yetersizliğinden ötürü hiçbir zaman kapatılamıyor. Önümüzdeki yıl  kamuya 75 bin personel alınacağı tahmin ediliyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz