Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Alan Değişikliği İstemeyen Öğretmenler de Var

Ataması yapılmamış öğretmenler alan değişikliği yapılarak boş kadroların doldurulmasını istemiyor.

 Atanamayan öğretmenler platformunun yaptığı açıklamaya göre ataması yapılmayan ve atama bekleyen öğretmenler bakanlığın önümüzdeki süreçte hayata geçireceği ve yüz binlerce öğretmeni de yakından ilgilendiren alan değişikliğine karşı olduklarını belirtiyor. Yapılan açıklamada alan değişikliğine karşı olmanın nedeni ise alan değişikliğinin atama bekleyen ve kadro açılmasını isteyen öğretmenlerin haklarını çiğneyen bir sistem olmasından kaynaklandığı belirtiliyor.

Alan değişikliği bakanlığın bir zamanlar kendi alanlarından çıkartarak sınıf öğretmenliği gibi alanlara sevk eden öğretmenler ile bakanlık bünyesinde öğretmen olarak çalışırken ikinci bir lisans programını bitiren veya başka bir alandan mezun olup formasyon alan öğretmenleri kapsıyor. Bu öğretmenler bakanlığın alan değişikliği taleplerini toplamasıyla birlikte değiştirmek istedikleri alanların tercihlerini yapıyor ve elektronik ortamdan gönderiyor. Daha sonra alan değişikliği kabul edilen öğretmenler kendi alanlarını veya branşlarını bırakarak tercih ettikleri  alanlarda derslere girmeye başlıyor. Bu şekilde mezun olan veya alanları önceden değiştirilmiş yüz bine yakın öğretmen bulunuyor ve yıllardır alan değişikliğini dört gözle bekliyor.

Öte yandan atanamayan öğretmenler ise bu durumun tamamen kendi haklarını çiğneyen bir sistem olduğunu iddia ediyor. Bakanlık bünyesinde çalışırken aynı zamanda ikinci bir üniversite bitirerek yeni bir alana geçmek isteyen ve bitirdiği bölüm hakkında ders vermek isteyenlerin zaten iş bekleyen on binlerce öğretmenin kapısını kapattığını iddia ediyor. Özellikle özel eğitim öğretmenleri ile teknoloji ve tasarım öğretmenleri düzenlemenin hayata geçirilmesinden rahatsız. Yetkililerin bu konuda seslerini duymasını ve alan değişikliğini iptal etmesini istiyor.

                

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz