Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Atamalarda Bu Belgelere Dikkat

Mesleki Yeterlilik Belgesi'ne sahip olma zorunluluğu 26 Mayısta hayata geçecek. Türkiye'de çeşitli iş kollarında kimi zaman işinin ehli olmayan kişilerin görev yaptığını görebilmek mümkün oluyor

Bu kişiler, yeterli eğitime ve bilgiye de sahip olmadıkları için çeşitli tehlikelere sebep olabiliyorlar. Yaşanan iş kazaları sonucunda yaralanan, hayatını kaybeden işçiler ise bu konunun en büyük örnekleri. Konuyla ilgili olarak yapılan çalışmalar kapsamında gelinen son noktada artık belirli işlerde Mesleki Yeterlilik Belgesi olmadan çalışmanın önüne cezalar getirilecek. İşverene kesilecek cezanın yanı sıra artık belgesi olmadan çalışan işçiye de 500 TL para cezası kesilecek.

Mesleki Yeterlilik Belgesine sahip olmayanlar, 26 Mayıs'tan sonra büyük cezalarla karşılaşabilecekler. Yasanın yürürlüğe gireceği 26 Mayıs tarihinden itibaren tehlikeli ve çok tehlikeli olarak addedilen yaklaşık 40 meslek dalında görev yapan kişilerde bu belge aranacak. Yeterlilik belgesi olmayanların bu işlerde çalışmaları engellenecek. Yapılan denetimlerde mesleki yeterlilik belgesi olmadan işçi çalıştırdığı tespit edilen işletmelere, belgesiz çalışan her işçi için 500 TL ceza kesilecek.

Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından yapılan açıklamalara göre 2006 yılından bugüne dek geçen süre içerisinde kurum, yaklaşık 50 bin işçiyi belge sahibi yaptı. Yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre tehlikeli olarak bilinen inşaat, otomotiv, makine, doğalgaz gibi sektörlerde çalışan yaklaşık 1 milyon kişinin olduğu düşünüldüğünde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın hayata geçirmek istediği mesleki zorunluluk belgesi sisteminin verimi, beklenenin çokta gerisinde kalıyor.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz