Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Balıkçı Gemileri Takip Edilecek

Yapılan bilinçsiz avlanma, sezon haricinde avlanma gibi durumlar son yıllarda denizden alınan balık miktarını da azaltmış durumda

. Özellikle trolleme yöntemi ile yapılan avlanmalarda denizin en dip kısımlarına kadar inilip balıkların yumurtalarının dahi toplanması sebebiyle özellikle Karadenizde balık miktarı hayli azalmış durumda. Sürdürülebilir balıkçılığı sağlamak ve bilinçsiz avlanma gibi durumların önüne geçmek sebebiyle Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından çalışma başlatıldı. Buna göre artık balıkçı tekneleri, elektronik yöntem ile uzaktan takip edilecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre balıkçı gemilerinin bulunduğu konumun ve hızlarının elektronik ortamda takip edilecek, av faaliyetleri ve avladığı ürünleri de bir sistem içerisine yerleştirerek takip edecek. Gelinen noktada bakanlık, takip sisteminin kullanılmasını zorunlu kılan yasa taslağını Başbakanlığa yolladı. Bakanlık tarafından 3 Mayıs tarihinde Başbakanlığa gönderilen taslakta, avlanma ruhsatına sahip 12 metre ve üzeri uzunluktaki gemilere ''Balıkçı Gemilerini İzleme Sistemi(BAGİS)'' cihazlarının takılması ve BAGİS cihazlarının denizde bulunan süre boyunca aktif ve işlevsel tutulması zorunlu kılınıyor.

BAGİS cihazının temini ve takılması, cihazların kullanacağı GSM ve uydu aboneliği gibi masraflar 31 Aralık 2018 tarihine kadar tümüyle bakanlık bütçesinden karşılanacak. Belirtilen tarihin sonrasında ise her türlü masraf balıkçı gemisi yetkilisi tarafından karşılanacak. BAGİS cihazını balıkçı teknesine taktırmayanlar ya da çalışır, işler durumda bulundurmayan balıkçılara, yasaya muhalefet ettikleri gerekçesiyle idari yaptırım da uygulanabilecek.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz