Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Başarılı Öğrenciye MEB Yurtdışı Bursu

MEB tarafından organize edilen ve her yıl başarılı ama maddi gücü yetersiz binlerce öğrenciye devlet kurumları tarafından burs verilmesini öngören sistem sayesinde ülkemiz yetişkin insan gücünü elinde bulunduruyor.

  Başarılı üniversite mezunları için yurtdışı lisansüstü burs ilanı yayınlandıktan sonra Star gazetesi yazarı Bekir Gür, maddi imkanı olmayan başarılı gençlere ulaşmasını temenni ederek ilanları hatırlatma amaçlı bir yazı yazdı. 

 Yazısında kendisinin de bu burstan faydalanarak Amerika'da yüksek lisans ve doktora yaptığını, bu imkandan faydalandığım için devlete ve millete vefa borçlu olduğunu belirtti.
 MEB yurtdışı bursu sayesinde Amerika'ya gittiğinde, hayatında ilk kez hiçbir maddi endişe yaşamadan, akademik çalışmalarına bu sayede odaklanabildiğini söyledi. İlk defa MEB yurtdışı bursu sayesinde çalışmalarını kolaylaştıracak kaynaklar satın almaya parasının yettiğini ona çok büyük kolaylıklar sağladığını ifade etti. Aynı zamanda bursu yeterince bilmeyen gençlerin sorularına cevap nitelikte bilgilendirici bir yazı olmuş.
 Yazıdan kısaca bir şeyler aktarmak gerekirse:
 Bu yılki yerleştirme, geçen yıldan farklı olarak iki aşamalı olacak.
 Birinci aşamada, adaylar, lisanslarına uygun olarak seçmek istedikleri lisansüstü öğrenim seçeneklerini, tercih sırasına göre yazacaklar. Ardından, ALES puanına göre, her bir öğrenim grubunu tercih eden adaylar arasından kontenjan sayısının üç katı kadar aday mülakata çağrılacak. Ardından ALES %40, mülakat %40 ve mezuniyet notu %20 etkileyecek şekilde bir yerleştirme puanı hesaplanacak.
 İkinci aşamada, yerleştirme puanı 70 ve üzeri olanlar, adına yurtdışında eğitim görmeyi amaçladıkları üniversite tercihlerini yapacaklar; adaylar, yerleştirme puanları ve tercihleri baz alınarak, ÖSYM tarafından yerleştirilecekler.
 Mülakatlarda, bursu neden istediklerini ve neden akademik çalışma yapmak istediklerini, iyi ifade etmeleri gerekir. Takdir edersiniz ki, hiç bir mülakat komisyonu, "işsizim, ilanınızı gördüm, bundan dolayı bursu almak istiyorum" şeklindeki bir cevabı makul karşılamaz.
Burslar, belli başlı yerler hariç, hemen her şehirde bir öğrencinin yaşamasına elverişlidir. Evli olanlar veya evlenmeyi düşünenler, üniversite kenti denebilecek küçük şehirlerdeki bir üniversiteyi tercih ederlerse daha rahat ederler. 
Yurtdışında eğitimini tamamlayamayanlar için, bursun ağır yaptırımları var, yüklü bir tazminat ödemek gibi. Ancak bazı özel durumlar dışında eğitimini tamamlamayan pek yok. Akademik idealleriniz varsa ve maddi imkanınız yeterli değilse, bu kaçırılmayacak bir fırsat

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz