Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Bu Yasa Çok Şeyi Değiştirecek

Yunanistan hükümeti, yaşanan ekonomik krizden çıkış yolunu vergi ve emeklilik sistemlerinde bazı düzenlemeler yapmakta buldu. Hükümet, aldığı 86 milyar avroluk kurtarma paketinin önümüzdeki dilimleri için vergi ve emeklilik yasalarını düzenleyen kanunu meclisten geçirdi.


Yunanistan'da Cumartesi sabahından beri devam eden vergi ve emeklilik düzenlemesi yasasına ilişkin görüşmeler, bu gece yarısında yapılan oylama ile son buldu. Oylamada SYRIZA ve ANEL milletvekilleri hiç bir fire olmaksızın yeni düzenlemeler için ''evet'' oyu verdiler. Toplamda 300 milletvekili bulunan Yunanistan Meclisinde yapılan oylamada toplamda verilen 153 ''evet'' oyuna karşılık olarak mecliste bulunan muhalefet partilerinden 143 ''hayır'' oyu geldi. Geriye kalan 4 oy ise milletvekilleri parlamentoda bulunmadığı için değerlendirmeye alınmadı.

Yunanistan Maliye Bakanı Efklidis Çakalatos ise Avro Bölgesi Maliye Bakanları toplantısına katılmak amacıyla Brüksel'de bulunduğu için oylamaya katılmamış olsa da verdiği vekalet ile oyu ''evet'' olarak kullanıldı. Yunanistan'da 9 bin 545 bin avro olarak belirlenmiş olan vergi muafiyeti sınırlaması da yapılan yeni düzenleme ile birlikte 8 bin 636 avroya geriletildi. Hazırlanan reform paketi kapsamında gelir vergileri arttırıldı, emekli maaşları ise kesintiye uğradı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, yaptığı konuşmada geçen yıl kreditörlere verilen sözlere bağlı kalmalarının gerekliliğini hatırlatsa da anamuhalefet partisinden erken seçim çağrısı geldi. Erken seçim çağrısını tekrarlayan Yeni Demokrasi Partisi'ni eleştiren Başbakan Çipras, anamuhalefet partisi lideri Kriakos Miçotakis'i ortaya bir plan koymaksızın erken seçimi istemekle suçladı. Kabul edilen yasa tasarısının ülkeyi adeta çivilediğini savunan Miçotakis, yapılan vergi artışlarının doğru olmadığını ve bu durumun daha az vergi alıp daha az devlet harcaması yapılarak çözülebilecek nitelikte olduğunu ifade etti.

Kabul edilen paketin ardından Yunanistan sokakları da hareketlendi. Çıkan olaylarda 9 Yunan vatandaşı gözaltına alındı.


Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz