Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Cemaat Polisine Emeklilik Yolu

Cumhurbaşkanının paralel olarak nitelediği cemaate yakın polisler ilk operasyonlarda sürülmüş daha sonra tutuklanmıştı. Şimdi de tamamen temizlik planlanıyor.

 17 Aralık operasyonlarının ardından cemaatin polis teşkilatında ne kadar etkin bir güce sahip olduğu ortaya çıkmıştı. Polisler üstlerinin ve savcılarının bile sözünü dinlemeyerek hareket etmiş, herkesten gizledikleri operasyonları hayata geçirerek büyük bir rüşvet ve yolsuzluk iddiasının ortaya çıkmasına neden olmuştu. Piyasaya sürülen tapeler, bakan çocuklarının ve ünlü işadamlarının tutuklanması gibi olaylarla Türkiye ekonomisi bir anda karıştırılmıştı. Daha sonradan anlaşıldı ki cemaat yıllardır yan yana yürüdüğü Ak Parti hükümetini tamamen devirmeye yönelik bir operasyonu polisler eliyle yürütüyor. Bunun üzerine seçim döneminde büyük bir savaş başladı. Arka arkaya ses kayıtları sürüldü ancak bu durum halkın Ak Partiye olan güvenini zedelemedi. Seçimlerde oylarını arttırarak çıkan parti daha sonra cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kazanınca cemaatin kurumlardaki hakimiyeti yavaş yavaş sönmeye başladı. Zaten ilk operasyonların ardından başlayan paralel temizlik seçimlerin kazanılmasının ardından hızlandı.

Emniyetteki paralel polisler ve emniyet müdürleri emniyet amirleri ve komiserler ilk önce farklı farklı yerlere sürüldü. Daha sonra operasyonlarda görevli polisler bir bir tutuklandı. Hükümet şimdi cemaatle daha etkin bir mücadele verilmesi için harekete geçti ve hala süremediği, farklı bir yerde de görevlendiremediği bazı gizli cemaatçi polisleri emekli etmenin planlarını yapıyor. Emniyet mevzuatında yapılacak bir değişiklikle birlikte emeklilik yaşı rütbeli polisler için dördüncü sınıf emniyet müdürlerini kapsayacak şekilde düşürülecek. Böylece üst yapıdaki cemaatçi polisler zorla emekli edilerek kurumdan uzaklaştırılacak. Buralarda yaşanan boşlukları doldurmak için de hükümet ve MİT’e yakın isimler harekete geçirilecek ve görevlendirilecek. Hükümetin emeklilik kartını oynayarak sadece emniyette değil yargı ve diğer kurumlarda da üst düzey cemaatçi yöneticileri tamamen temizlemesi planlanıyor. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz