Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Diyarbakır İdare Mahkemesi Şube Müdürlüğü Atamalarını İptal Etti

Diyarbakır İdare Mahkemesi’ne geçtiğimiz aylarda şube müdürlüğü atamaları mülakatlarının iptali için yapılan başvuru uygun görüldü ve atamalar iptal edildi.

 10-28 Şubat 2014 tarihleri arasında sadece mülakatla şube müdürü atamaları yapılması üzerine mağdur olduğunu düşünen pek çok aday ve sendika Milli Eğitim Bakanlığı’nı çeşitli idare mahkemelerinde dava etti. İdare Mahkemeleri kesin kararlarını bir bir açıklıyor. Son çıkan karar ise Diyarbakır Bölge İdare Mahkemesi’nden geldi. Bir sendikanın mahkemeye yaptığı şube müdürlüğü atamaları mülakatının iptali istemli davada mahkeme kişiyi haklı buldu. Sadece mülakatla şube müdürü atamasının bakanlığın yönetici atama ve görevlendirme yönetmeliğine aykırı olduğu bakanlığın bu nedenle idari bir hata yaptığı gerekçesiyle atamalara ilişkin mülakatı iptal etmişti.

Benzer bir karar Batman İdare Mahkemesi ve İstanbul İdare Mahkemesi’nden de çıkmıştı. Buna göre ilgili mahkemeler de mülakatların yürütmeyi durdurması kararını vermişti. Bu durumda bakanlığın hala sessizliğini koruması büyük tepki çekiyor. Pek çok mahkeme bakanlığı haksız durumda bırakırken bakanlık ses çıkarmıyor. Büyük ihtimalle diğer davaların sonuçları da bekleniyor çünkü konu hakkında pek çok dava açılmış ve çeşitli illerdeki idare mahkemelerinde davalar sürüyor. Ancak açılan davaların kesin kararları çıktıktan sonra bakanlık hukuk müşavirliğinin kararları itiraz ve temyiz aşamasına belirlenen sürelerde götürmesi gerekiyor. Eğer hukukçular kararlara belli süreler içinde itiraz etmezse kararlar kesinleşiyor ve artık bakanlığın atamaları tamamen iptal ederek yeni bir sınav açması gerekiyor. Bu durumdan en çok etkilenecek grup ise atanmış şube müdürleri çünkü şube müdürleri şu an görev başında ve sınavlar yenilenirse tekrar sınava girip başarılı olmak zorunda kalacak. Aynı başarıyı yazılı sınavda gösteremeyen şube müdürleri tekrar eski görev yerlerine atanmak zorunda kalabilir.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz