Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Eğitim Bir Sen Bir Sıfır Önde

Eğitim Bir Sen ve Eğitim Sen yöneticileri arasında yaşanan tartışmada Eğitim Bir Sen yöneticisinin baskın çıkması dengeleri değiştiriyor.

 Geçtiğimiz günlerde Halk TV gibi büyük bir muhalif kanalda halk arenası adlı programa iktidara yakınlığı ile bilinen ve MEB politikalarını destekleyen Eğitim Bir Sen genel başkan yardımcısı Ali Yalçın ile Eğitim Sen gibi devrimci ve muhalif bir sendikanın lideri olan Kamuran Karaca konuk oldu. Programda eğitimde başörtüsü yasağının kaldırılması, zorunlu din derslerinin devam etmesi ve karma eğitimin geleceği tartışıldı. Tartışmalarda Ali Yalçın’ın yani Eğitim Bir Sen yetkilisinin üste çıkmış olması ve Kamuran Karaca’nın görece olarak daha aşağıda kalması iktidara yakın sendikayı adeta bir adım öne çıkarttı. Üstelik yapılan tartışma Halk Tv gibi muhalif bir kanalda yani Eğitim Sen’e daha yakın bir görüşte olan kanalda yapılmasına rağmen böyle bir sonucun ortaya çıkması oldukça şaşırttı.

Bunun üzerine Atatürkçü Düşünce Derneği bir yazılı metin yayınlayarak geçtiğimiz gün yayınlanan programda Eğitim Bir Sen’in öne çıkmasını ve karşılığında Eğitim Sen’in güçsüz kalmasını eleştirdi ve Eğitim Sen’e adeta taktik verdi. Yazının başlığı ise oldukça ilginç: Siyasal İslam eğilimiyle mücadele etmenin yolları:

Kamuran Karaca katıldığı televizyon programında karşısındaki rakibine karşı BM çocuk hakları sözleşmesi ile atıfta bulunmuş ve toplumda çocuk istismarının önüne geçilmesi olayını başörtüsü yasağına bağlamıştır. Siyasal İslam olarak son yıllarda öne çıkan ve ülke yönetiminde etkin olan yapılanmanın elinde oyuncak olan bu sözleşmenin kullanıldığını iddia etmişti. Yine bu görüşe yakın ailelerin çocuklarına zorla başörtüsü taktırdığını ve bu durumun çocuk istismarına neden olduğunu söyledi. Çözüm olarak da demokrasinin ve hukukun üstünlüğünün önemli olduğunu söyledi. Kamuran Karaca’nın bu görüşü doğru olmakla birlikte karşısındaki kişiyi egale etmesi konusunda yetersizdir.

Kamuran Karaca din derslerinde Sünni eğitim ağırlıklı olduğunu vurgulamalıydı. Bilindiği gibi din derslerinde haftalarca Sünniler anlatılırken sadece bir veya iki hafta içinde diğer mezhep ve dinlere yer verilmektedir. Tartışmalarınızın arka planını iyi bir şekilde hazırlayın ve derslerinize çalışarak gelin. Ancak bu şekilde siyasal İslam ile mücadele edilebilir. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz