Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Erdoğan AB'ye Rest Çekti

Son zamanlarda gündemi meşgul eden en önemli başlıklardan bir tanesi de AB ile vize serbestisi anlaşmasının tam olarak hayata geçirilip geçirilemeyeceği. Konu ile ilgili olarak çeşitli spekülasyonlar ortada dolaşmaya devam ederken Türkiye, AB tarafından yapılması istenen 72 kriterde neredeyse son noktaya gelmiş durumda.

Ancak bu maddeler arasında bir tanesi var ki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bu kriter için Avrupa Birliği'ne sert tepki gösterdi.

Avrupa Birliği, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevi bırakacağı kararından sonra yapılmış olan anlaşmalar için işbirliği çağrısı yaptı. Çağrıya Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sert bir dille yanıt verdi. Erdoğan, AB'ye 'sen yoluna, biz yolumuza' sözleriyle tepkisini gösterdi. Erdoğan'ı bu sözleri sarf etmeye iten ise AB'nin terörle mücadele konusunda Türkiye'den beklentileriydi.

Cumhurbaşkanı, Eyüp Belediyesi hizmet binası ve toplu açılış töreninde konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında son günlerde gündemde olan vize konusundan da bahsetti ve AB'ye sert tepki gösterdi. Erdoğan, Türkiye'nin çok ağır bir şekilde terör örgütlerinin baskısı altında olduğunu ve bunun yanı sıra bu örgütlere destek veren birçok karanlık güçle de meşgul olduğunu söyleyerek AB'nin terörle mücadele yasası konusundaki isteklerine sert tepki gösterdi. Erdoğan, AB Parlementosu önünde teröristlere kurulan çadırların engellenmediğini hatırlatarak AB'nin öncelikle bu teröre destek veren zihniyeti değiştirmesi gerektiğini söyledi. Erdoğan, AB'nin teröristlere kurulan çadırları demokrasi olarak nitelendirdiğini ancak Türkiye söz konusu olunca vizeyi kaldırmak için böyle bir şart koşulmasının anlaşılamaz olduğunu söyleyerek AB'ye 'biz yolumuza, siz yolunuza' sözleriyle tepkisini gösterdi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz