Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Havayolları Uçuşa Geçti

Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin tuttuğu istatistiklere göre son bir yılda havayolunu kullanan yolcu sayısında rekor bir artış yaşandı.

 Her yıl düzenli olarak tutulan havayolları yolcu istatistiğinin bu yılki rakamları açıklandı. Her yıl havayollarına olan rağbetin artmasıyla birlikte son on yılda havayolunu kullanan yolcu sayısı on kat arttı. Her yıl biraz daha artan yolcu sayısı gerek şirketlerin gerek hava alanları işletmelerinin iştahını kabartıyor. 2002 yılında havayolunu kullanan yolcu sayısı 11 milyon iken bu sayı 2015 yılına yaklaştığımız şu günlerde 144 milyon olarak hesaplandı. İç hatlarda yolcu sayısı geçen yıla göre %7, dış hatlarda ise %5 arttı. Bu durum havayolu şirketlerinin kâr oranlarının artmasını da sağladı. Türk Hava Yolları aynı oranda kârlılığını arttırırken diğer yerel ve bölgesel havayolu şirketleri de büyük paralar kazanmaya başladı.

Havayolu trafiği her yıl olduğu gibi bu yıl da Avrupa yönlü bir yoğunluk yaşadı. Ukrayna, Moldova ve Rusya yönlü yurtdışı uçuşlarına vize olmamasına rağmen hava trafiğinin güvenli olmamasından dolayı bu alan üzerinden yapılan uçuşlar azaltıldı. Özellikle Malezya’ya ait bir yolcu uçağının Ukrayna hava sahasında düşürülmesi üzerine pek çok havayolu şirketi bu yolu kullanmak yerine Karadeniz ve Türkiye hava sahasını kullandı. Romanya ve Bulgaristan hava sahasının kullanımı arttı. En çok uçuş Avrupa yönüne doğru yapılırken Uzakdoğu ve  Amerika yönlü uçuşlarda da küçük bir artış kaydedildi.

İç hatlarda ise her yıl olduğu gibi bu yıl da en yoğun uçuş hattının Türkiye’nin en büyük iki şehri olan Ankara-İstanbul arasında olduğu gözlendi. Bir sonraki yoğun hat ise İstanbul çıkışlı Antalya, Bodrum, İzmir uçuşları oldu. Doğu’ya havaalanlarının artması ve yatırımların artmasından dolayı Doğu-Batı yönlü iç hat uçuşlarında da artış kaydedildi. Havayolu şirketlerinin yoğun rekabetinden dolayı biletini erken alan yolcular, havayolu şirketlerinin kampanyalarını takip eden yolcular iç hatlarda otobüs biletleriyle aynı fiyata uçuş yapabilme imkanına sahip olabiliyor. Bu da pek çok karayolu yolcusunu havaalanlarına çekmeyi başarıyor. Ancak yine de Avrupa’ya göre bilet fiyatlarının daha yüksek olduğu aşikar. Zamanla yatırımların artmasıyla birlikte bilet fiyatlarının da düşeceği tahmin ediliyor.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz