Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Kötü Hava Şartları Kirazı Vurdu

Türkiye, bu yıl hava durumları manasında ilginç bir yıl geçiriyor. Şubat ayında havalar ansızın çok sıcak bir hal almışken Mayıs ayında yaşanan soğuk havalar da insanların kafasını karıştırdığı gibi doğanın da kafasını karıştırıyor. Son yaşanan sağanak yağmurlar sebebiyle daldaki meyveler önemli derecede zarar görmüştü.

 Geçtiğimiz yıllarda 55 bin ton olarak belirlenen rekolte, geçtiğimiz yıl 33 bin ton seviyesine gerilemişti. Bu yıl durum daha da kötü, çünkü beklenti sadece 17 bin ton olarak belirlendi.

Kirazlar, kalitesine göre dalından 2-12 TL arasında alınıyor. Büyükşehirlerdeki manavlar gezildiğinde kiraz fiyatlarının 25 liraya kadar çıktığını görebilmek mümkün. Durumu analiz eden Kemalpaşa Ziraat Odası Meclis Başkanı Serdar Karasürek, bu sorunun çözümünün üretici kooperatiflerinde olduğunu, bu noktada sorunun çözümü için devletin de desteğinin gerektiğini hatırlattı.

Kemalpaşa ilçesi, her yıl ortalama olarak 25 Nisan tarihinde ilk kiraz hasadı yapan ilçe. Ancak ilçedeki üreticiler, geçen yıl yaşadıkları facianın daha da kötüsüyle bu yıl karşılaşmış durumda. Geçen yıl don ve yağmurlar sebebiyle önemli ölçüde zarar eden çiftçiler, umutlarını bu yıl alacakları hasada bağlamışlardı ki durum bu yıl da pek farklı olmadı. Mart ayında iki kez yaşanan kırağı ve don gibi olaylar üreticiyi bu sene de sonsuz bir üzüntü içerisine sokmuş durumda.

Serdar Karasürek, çözümün çiftçilerin bir araya gelmesi ve üretici kooperatifi kurması ile birlikte bulunabileceğini ifade ederek devletin de bu kooperatife destek vermesinin gerekli olduğunu söyledi. Karasürek, Avrupa'da ve ABD'de işlerin bu şekilde devlet desteği ile yürüdüğünü ancak Türkiye'de böyle bir durum olmadığı için herkesin kendisini kurtarmak amacıyla çalıştığını, bu durumunda ortaya kalitesiz ürünlerin çıkmasına ve çiftçinin de çeşitli sorunlar yaşamasına sebep olduğunu hatırlattı.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz