Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

KPSS Merkezi Atama Sayısı Yeterli Değil

Kamu Personeli Seçme Sınavı sonucu bu yıl yapılacak ikinci merkezi atamaya milyonlarca kişi başvuracak ancak atama kontenjanı başvuru sayısının çok çok altında kaldı.

İki yılda bir yapılan KPSS ortaöğretim ve önlisans sınavlarını bu yıl eylül ayının sonunda yapılmasının ardından sonuçlar ekim ayının ikinci haftasında açıklanmış, bu süre zarfında adaylar merakla merkezi atama kontenjanlarını ve başvuru tarihlerini beklemeye başlamıştı. Kontenjanlar ve başvuru tarihleri açıklandı ancak her yıl olduğu gibi bu yıl da adaylar büyük bir hüsrana uğradı. Her zaman olduğu gibi bu yıl da açıklanan merkezi yerleştirme kontenjanları başvuru sayısının oldukça altında. Durumu şu sayısal örneklerle örneklendirmek mümkün: Bu yıl yapılan ortaöğretim önlisans ve lisans sınavlarına toplam 4 milyon aday girdi.

Bu adayların yarısına yakınını sadece kendini denemek veya şansına girdiklerini tahmin edecek olursak geriye gerçekten iş sahibi olmak isteyen iki milyon aday kalıyor. Peki potansiyel iki milyona karşılık devletin açtığı boş kontenjan sayısı kaç: 5 bin küsür. Peki iki milyon aday içinde beş bin kişinin atanma olasılığı ne kadar? 400’de 1! Yani atamalara başvuran 400 kişi arasından sadece bir kişi memur olabilecek. Geri kalan 399 kişi başka atama ve kurum sınavlarını beklemek zorunda kalacak.

Her yıl bir milyon üniversite mezunu lisans bölümünden kamu sınavlarına giriyor ve bunlardan sadece ortalama 70 bini atanabiliyor. Yine geri kalan yüz binler hatta milyonlar işsiz kalmaya veya başka sınavları beklemeye devam ediyor. Bu yıl yapılacak merkezi atamalarda üniversite mezunları en şanslı kadroda. Çünkü atamalarda sadece yüzde üç ihtimalle atanabilecek. Lise ve önlisans mezunlarının bu kadar bile şansı yok. Yani devlet yine yüz binleri işsiz bırakmaya devam edecek.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz