Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Kurumlararası Geçişe Sınırlama Olmaz

Kurumlar arası atama yapmak isteyen personel gelecek planlamalarını yaparken böyle bir engelin olup olmadığını merak ediyor. Bu engelin olmadığını açıklamak istiyoruz.

 Bazı hayalperest devlet memurları kurumlar arası geçiş yaparak farklı alanlarda kariyerlerini planlamak istiyor. Özellikle yüksek lisans ve doktora yaparak kendini geliştiren ve ileride üniversitede çalışmayı düşünen devlet memurları daha fazla bu hayalleri kuruyor. Ancak ortaya çıkan bazı söylentilere göre kurumlar arası geçiş yapmanın da belli bir sınırı var. Mesela bazı internet sitelerinde yazılan haberlere göre en fazla iki kuruma geçiş hakkı var ve daha sonra bu hakkınız ortadan kaldırılıyor. Bu kuyruklu yalana inanmamanızı tavsiye ediyoruz. Çünkü memur özlük haklarını düzenleyen hiçbir kanun ve yönetmelikte kurumlar arası geçiş sınırlandırması yapılmamıştır. Bir memur şartları taşıdığı ve amirinin de izni olduğu takdirde istediği kadar kurum değişikliği yapabilir.

Kurumlar arası atamalarda tek sorun kıdem ve amir izni sorunudur. Bunu önceki yazılarımızda defalarca açıkladık. Kurumlar arası geçiş yapmak zaten zordur. Bu nedenle memurların istediğim kadar kurum değiştirebilirim gibi bir hayale kapılmamasını tavsiye ediyoruz. Çünkü bir memurun kurumlar arası geçiş yapabilmesi için öncelikle kendi kurum amirinin onayı daha sonra geçeceği kurumda kendi görevini ilgilendiren boş bir kadronun varlığı ve en sonunda da karşı kurum amirinin onayı gerekir. Ha bir de bazı kadrolar için kurumlar arası geçiş yasağı veya kısıtlaması bulunmaktadır. Bazı sözleşmeli personeller kadroya geçtikten sonra beş yıl boyunca kurumlar arası geçiş talebinde bulunamazlar. Bununla birlikte zaten sözleşmeli personelin de kurumlar arası geçiş yapma gibi bir hakkı bulunmamaktadır. Bu bilgiler ışığında şimdi kariyer planlamanızı yapabilirsiniz.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz