Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Lisans Okuyanın Lise KPSS’si Geçerli Mi

Lisans bölümünde okuyup aynı zamanda lise mezunları için yapılan KPSS’ye girenlerin aldığı puanlarla ilgili olarak DPB’den açıklama geldi.

 Lisans bölümü öğrencilerinin en merak ettiği konu önlisans veya lise mezunları için yapılan KPSS’lere girdikleri takdirde puanlarının geçerli olup olmadığı. Bazı durumlarda puanları kabul eden bazı durumlarda etmeyen Devlet Personel Başkanlığı’nın hangi kriterlere göre lisans bölümü öğrencilerinin sınavlarını kabul edip etmediği merak ediliyor. Bir diğer merak konusu ise lisans okurken lise veya önlisans KPSS ile atanan memurun lisans mezunu olduktan sonraki durumu. Tüm bu soruların yanıtlarını Devlet Personel Başkanlığı ayrıntılı bir şekilde açıklıyor.

Başkanlıktan yapılan açıklamada öncelikli olarak ikinci sorunun cevabı yanıtlanmış. Lisans bölümlerinde okurken merkezi atama veya normal  atama yoluyla memurluğa girmiş bir aday okulla anlaşması halinde devam zorunluluğuna takılmadan örgün öğretim veya açık öğretim gibi lisans alanlarından mezun olabilir. Bu durumun bir sakıncası yoktur. Aksine bu durum memur için faydalıdır. Çünkü lise mezunu veya önlisans mezunu olarak girdiği memurlukta lisans derecesi alırsa ve bunu kurumun personel müdürlüğüne ibraz ederse  memurun derece ve kademesi lisans mezunlarıyla eş seviyeye getirilir. Yani memur için sonradan üniversite okumak oldukça avantajlıdır.

Alt öğretimden sınava girmeye gelince. İşte burada birtakım yanlış anlaşılmalar veya farklı uygulamalar söz konusudur. Kurumdan yapılan açıklamada her lisans öğrencisinin rahatlıkla KPSS ortaöğretim önlisans sınavına giremeyeceği belirtilmiştir. Yapılan açıklamada KPSS’nin sadece mezuniyet şartını sağlayan veya sağlamaya yakın olan adaylar için geçerli olabileceği vurgusu yapılmıştır. Eğer bir aday lisans bölümünün son sınıflarındaysa  mezuniyete yakın olarak kabul edileceği için KPSS’nin lisans bölümleri için yapılan sınavlara girmek durumunda kalacaktır. Dolayısıyla adayın girdiği bu sınav geçersizdir. Öte yandan adayın lisans hazırlık, bir ve ikinci sınıflarında girdiği sınavlar geçerlidir ve adaylar bu sınav sonuçlarına göre merkezi atamalarda bu yıl içinde atanırsa memurluğa hak kazanacaktır.

Eğer aday sınava girdiğinde lisans ikinci sınıftaysa ve atandığında da lisans üç veya son sınıftaysa adayın durumu sıkıntılı olabilir. Burada kurumlar arası uygulama farklılığı mevcuttur. Kimi kurum adayın lisans mezuniyetine daha yakın olduğu için atamayı kabul etmez ancak kimisi de sınava girdiği yıl lisans mezunu olmadığını düşünerek atamayı kabul edebilir. Bunu denemeden bilemezsiniz.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz