Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Lisans Puanıyla Alt Öğrenimlere Başvuru Yapılabiliyor

Konu hakkında alınan bir mahkeme kararına göre lisans mezunu olan bir kişi alt öğrenimden personel alımı yapan kurumlara başvuru yapabiliyor.

 Danıştay’a konuyla ilgili yapılan bir başvuru üzerine yüksek mahkeme lisans mezunu olup bu alandan KPSS sınav derecesi almış adayların alt mezuniyet alanlarının girebileceği alanlara da başvuru yapabilir denmekteydi. Bu uygulama resmi olmayan bir şekilde uygulanmasına rağmen ilk kez 2014 yılında resmi olarak KPSS kılavuzuna girdi. Ancak uygulamanın belli başlı şartları var. Mesela sağlık alanında bir merkezi atamaya başvuru yapmak isteyen adayın sağlık alanında lise veya önlisans alanlarından birinden mezun olması gerekiyor. Aksi takdirde lisans alanından aldığı dereceyle sağlık alanına başvuru yapması mümkün değil. Aynı şekilde tüm merkezi atamalardaki mesleki diploma gerekliliğini sağlayamayan adaylar lisans dereceleriyle bu alanlara başvuru yapamıyor. Sadece düz lise mezunları için açılan odacı temizlikçi gibi kadrolara başvuru yapabiliyorlar.

Bununla birlikte gelen sorulardan bir diğeri de merkezi atama dışında kalan yani kurumların kendi alımlarında da alt öğrenim alanlarına başvuru yapılabilir mi sorusu oldu. Cevabımız tekrar evet. Aynı durum bu sefer de kurum içi sınavlarda geçerli. Lisans mezunu olarak kurumların önlisans ve lise mezunlarını aldığı alımlara başvuru yapabilirsiniz ancak yine kurumların ilgi alanlarına giren bir sertifika veya öncesinde bir mezuniyet belgesine ihtiyacınız olacak. Yine olayı somutlaştırarak açıklayalım. Mesela Adalet Bakanlığı zabıt katibi alımlarına başvuru yapmak istiyorsunuz. Alımlara sadece önlisans ve lise KPSS puanlarıyla başvuru yapılabiliyor ancak siz lisans mezunusunuz. Lisans derecenizle bu alana rahatlıkla başvuru yapabilirsiniz ancak zabıt katipliği için gereken bilgisayar veya klavye sertifikaları veya bu alanlardan daha önce mezun olduğunuzu belgeleyen (adalet alanı önlisans programları veya ticaret meslek liselerinin bilgisayar programcılığı, büro yönetimi ve sekreterlik, adalet meslek gibi alanlarından mezun olmak) bir diploma örneği veya mezuniyet belgesi alarak durumunuzu belgelemeniz gerekiyor. Ancak bu şekilde lisans puanınızı kullanarak önlisans ve lise mezunlarının başvuru yapabileceği kadrolara siz de başvuru yapabilirsiniz. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz