Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Malum Banka Batmak Üzere

Yıl sonu son çeyrek rakamlarını açıklayan Bank Asya tarihinde ilk kez zarar ettiğini belirtti. Zararın boyutu yüz milyonlarca doları buluyor.

 Cemaatle yakın ilişkileri bulunan sermayedarlar eliyle kurulan Bank Asya 17 aralık olaylarından en çok zarar gören kurum oldu. Bankanın battı batacak haberleri son altı aydır piyasalarda dolanıp duruyordu. Bankanın yakın zamanda batacağı düşüncesine sahip yatırımcılar bankadaki mevduatlarını hızlı bir şekilde çekmeye başlayınca bankada büyük bir öz kaynak çıkışı yaşandı. Ayrıca banka yüz milyonlarca TL’lik borcunu tahsil edemediği için de büyük bir zarara uğradı. 17 Aralık operasyonlarının ardından hükümetin banka ile olan tüm bağlarını kopartması başta Türk Hava Yolları’nın tüm parasını faizini bile düşünmeden vade günü dolmadan çekmesi, daha sonra Gelir İdaresi Başkanlığı ile SGK’nın banka ile yaptığı sözleşmelerin feshedilmesiyle birlikte bankanın gelir kaynakları kurudu. Banka tüketici kredilerini kıstı ve kredi kartı limitlerini yarı yarıya düşürdü. Hükümetin de yasal denetimler yoluyla üstüne gitmesi üzerine artık sistemden çekileceğinin sinyallerini vermeye başladı.

Hükümet eliyle batırılmak istenen banka olarak adı finans tarihine geçecek olan Bank Asya dokuz aylık dönem için yaptığı kamuoyu açıklamasında yaklaşık iki yüz elli milyon TL zarar ettiğini açıkladı. Geçen yılın aynı döneminde 66 milyon TL net kar elde ettiğini açıklamıştı. Bir yıl içinde bankanın tüm bilançoları tepe taklak oldu. Cemaat ve hükümet arasındaki kavga en çok bu bankayı etkiledi. Ayrıca bankanın öz kaynakları da bir yıl içinde neredeyse yarı yarıya düştü. Geçen yılın başında 28 Milyar TL olarak açıklanan öz kaynaklar bu yıl 16 Milyar TL’ye geriledi. Bankanın batacağından korkan yatırımcılar mevduatlarını seri bir şekilde çekince zarar etmeye başlayan ve şube kapatan bankanın borsadaki hisseleri yaklaşık bir ay boyunca işletmeye kapatılmıştı. TMSF ve BDDK ise bankanın yeni şube açma isteklerini piyasa gereklerini yerine getirmediği gerekçesiyle reddediyordu. Banka ile yapılacak satış sözleşmeleri de iptal edilince bankanın ileride zor günler yaşayacağı tahmin edilmeye başlandı bile.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz