Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

MEB'in 66 Bin Öğretmene İhtiyacı Var

Öğretmen adaylarını sevindirecek bir açıklama Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı'dan geldi. Avcı, önümüzdeki dönem için MEB kadrolarına atanmak üzere yaklaşık 66 bin öğretmene ihtiyaç olduğunu müjdeledi.

 

Nabi Avcı, öğretmen adaylarının durumuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Avcı, yaptığı açıklamada Milli Eğitim Bakanlığı'nın MEBBİS Norm Modülü adı verilen sistemin verilerine göre 21 Nisan 2016 tarihinde bir hesaplama yaptıklarını, buna göre ülkede faaliyet gösteren resmi eğitim kurumlarında tam 66 bin 574 öğretmen ihtiyacının olduğunu duyurdu. Atama bekleyen öğretmenleri ise bu açıklamanın üzerine bir heyecan sarmış durumda.

Nabi Avcı, CHP Ankara Milletvekili Murat Emir'in kendisine yönelttiği soru önergesine yazılı bir şekilde cevap verdi. Bu yanıtta bakan, bakanlığa bağlı olan eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacının bütçe kanunlarının onlara sunduğu imkan karşılığında karşılanabildiğini hatırlatarak, MEB'in Maliye Bakanlığı'nın çizdiği çizgiler çerçevesinde öğretmen alımı yapabildiğini hatırlattı.

Bakan Avcı, kadro açıklarının Maliye Bakanlığı tarafından sağlanan bütçe kapsamında değerlendirileceğini ve illerin öğretmen ihtiyaçları yüzdeleri de göz önünde bulundurularak alım yapılacağını ifade ederek, konuyla ilgili değerlendirme çalışmalarının il milli eğitim müdürlükleri tarafından yürüleceğini söyledi. İl milli eğitim müdürlüğü tarafından atama yapılacak alanların yanı sıra atama yapılan öğretmenlerin göreve başlayacağı eğitim kurumları da belirlenecek.

Bakan Avcı, Milli Eğitim Bakanlığı'nın bakanlık bünyesinde sözleşmeli öğretmen istihdamı yapmadığını, eğitim kurumlarının kadrolu öğretmenler ile karşılayamadıkları ders açıkları olması durumunda öğrencilerin daha sağlıklı bir eğitim alabilmesi adına dışarıdan ücretli öğretmen istihdam etmek gibi takviyeler yapabileceğini sözlerine ekledi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz