Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

MEB İstişare Toplantısı Yapıldı

Bakanlığın her yıl düzenlediği istişare toplantıları bu yıl da gerçekleştirildi. Başta sayın bakan olmak üzere ülkemizin çeşitli şehirlerinden pek çok eğitim bürokratı toplantıya iştirak etti.

   Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geçtiğimiz günlerde yayınlanan Öğretmen Atama  Yer Değiştirme Taslağı hakkında görüş almak üzere Kayseri'de düzenlenen toplantıya katılım yoğun oldu.
  Bakan Nabi Avcı, Erciyes Kayak Merkezi'nde bir otelin konferans salonunda gerçekleştirilen toplantıya telefonferansla katılarak, katılımcılardan hiç kimsenin etkisi altında kalmadan rahat rahat görüşlerini dile getirmelerini isteyerek, taslağın tamamen ucu açık bir şekilde eleştirilmesi, önerilerin değerlendirilmesini çok önemsediklerini söyledi.
  Daha önce MEBSİS üzerinden 2 bin 277 görüşün kendilerine ulaştırıldığını ifade eden Avcı, "Bunları da değerlendireceğiz ama özellikle yüz yüze görüşme bizim için çok önemli. Bizim görüşlerimizi destekleyecek arkadaşlar olsun diye seçilmediniz. Katılımcıları tesadüfen örneklemeyle yapmamızın nedeni farklı görüşleri de değerlendirmek istememiz. Farklı yerlerde, farklı uygulamalar dışından gelen arkadaşlar bu taslağın aksayabilecek yönlerini bizimle rahat rahat paylaşsınlar diye bu toplantıyı düzenledik" dedi.
  MEB İnsan Kaynakları Genel Müdürü Hamza Aydoğdu da öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğini bir hafta önce sistem üzerinden paylaştıklarını ve 2 bin 277 görüş geldiğini söyledi.
  Kayseri'deki toplantıya 7 bölgeden her branştan öğretmen her okul türünden bir okul müdürü, ilçe milli eğitim müdürleri, şube müdürleri, il milli eğitim müdürleri ve bakanlık bürokratlarını davet ettiklerini ifade eden Aydoğdu, "MEBSİS üzerinde en çok rotasyon ve eş durumundan tayin istemeyle alakalı konular üzerinde durulduğunu gördük. Biz rotasyonun süresini 8 yıl olarak belirlemiştik. En çok görüş gelen konu bu. İkincisi de Başbakanlık Çerçeve Yönetmelik gereği eşi özel kurumda çalışan öğretmenlerin tayin isteyebilmesi için bir yıl sigortalılık hakkı vardı. Bir yıl dolunca eş durumundan tayin isteyebiliyordu. Şimdi 3 yıla çıkınca tabi öğretmenlerimiz ciddi anlamda mağdur olduklarını belirterek, ciddi anlamda eleştirilerini dile getirdi. Burada hem öğretmenlerimizin hem müdürlerimizin görüşlerini alarak nihai kararı almak üzere Sayın Bakanımızın başkanlığında son toplantıyı yaparak son şeklini vereceğiz." şekinde konuştu.
  Eş durumundan tayin istenebilmesi için 3 yıllık süre şartında bakanlık olarak değişiklik yapma şanslarının çok olmadığına dikkati çeken Aydoğdu, "Başbakanlık Çerçeve Yönetmeliği bütün bakanlıkları kapsayan üst normdur. Bu çerçeve yönetmelikte, bakanlıkların yönetmeliğe aykırı olmamak şartıyla kendi yönetmeliklerini 6 ay zarfında düzenlemek zorunda olduğuna dair bir madde var. Bununla ilgili şu an mevcut olanların mağdur olmamalarıyla alakalı bir durum söz konusu olabilir. Toplantıda bunu değerlendireceğiz. Rotasyonla ilgili Antalya'da öğretmen çalıştayında bütün sendikaların da katıldığı toplantıda alınan bir karar var. İçeride bütün bu görüşmeler bittikten sonra salondaki, alandaki ve uygulayıcı pozisyonundaki arkadaşların görüşleri ne doğrultudaysa onu değerlendireceğiz." dedi.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz