Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

MEB’de Bilgisayar Var Hala Kağıt Kullanılıyor

Milli Eğitim Bakanlığı artık tam otomasyona geçerek yazışmalarda, atamalarda ve diğer tüm konularda artık kağıt dönemini kapatmalıdır.

 Bütçe görüşmelerinin başladığı şu günlerde en çok merak edilen konu milli eğitime ayrılacak bütçenin miktarı. Her yıl en fazla ücret Milli Eğitim Bakanlığı’na ödeniyor. Buna rağmen bakanlıkta israfın artmasından dolayı öğretmen atamalarında istenen rakama ulaşılmış değil. Bizler de bakanlık yetkililerine küçük bir öneri hazırlamak istedik ve bu yazıyı kaleme aldık. Bize göre artık teknolojiyi en iyi kullanması gereken kurum Milli Eğitim Bakanlığı. Buna rağmen bakanlıkta hala pek çok şey kağıt üzerinden yürüyor. Bu da bakanlıkta hem yer hem kağıt israfına neden oluyor. Maliyetlerin artması da bu yüzdendir. Artık pek çok devlet kurumu elektronik ortamda yazışmaya başladı. Ancak bakanlık bunun gerisinde kaldı. Milli eğitim sisteminin temelinde öğrencilere yenilikleri takip etmeyi hatta yenilikleri bizzat öğrencilerin uygulaması gerektiğini anlatan bir bakanlık Dünya’daki teknoloji devrimini örnek almadan hareket ediyor.

Başta Adalet Bakanlığı, TSK, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile bakanlıkların pek çok merkez ve taşra teşkilatı artık elektronik imza ve elektronik yazışma sistemine geçti. Arşivler bile bilgisayar ortamına döküldü. Bu durum hem yazışmaların hızlanmasını hem de zamanın kısalmasını sağladı. Artık yazışmalar her zaman bilgisayar ortamında yapılıyor. Elektronik imzanın TÜBİTAK tarafından millileştirilmesi sayesinde her alanda büyük bir teknolojik gelişme yaşanıyor. Kurumlar yavaş yavaş kağıt israfından kurtularak elektronik belge formatına geçiş yapıyor.

Milli Eğitim Bakanlığı ise hala eski klasik sistemleri kullanmaya devam ediyor. Ellerinin altında yüzlerce hatta binlerce bilgisayar olmasına rağmen yazışmaların pek çoğu hala bilgisayar çıktısı alınarak yapılıyor. En küçük bir atama talebi bile bakanlığa ulaşana kadar belgenin çıktı halinin çeşitli makamlarca onaylanması gerekiyor. Bu da hemen zaman hem de para israfına neden oluyor. Oysa ki bakanlık da elektronik belge ve imzalama sistemine geçmiş olsa, tüm personele e-imza çipleri verilse tüm bu sorunlar ortadan kalkacak, yazışmalar hızlanacaktır. Bakanlık bu sayede hantal bürokratik düzenden kurtulacaktır. Ayrıca çevreye verilen zarar azalacak, ağaçların kesilmesi önlenecek, bakanlığın kağıt ve mürekkep için harcadığı gider kalemi de düşecektir. Yatırımlar birkaç yıl içinde kendini yenileyecektir. Yani bakanlık birkaç yıl içinde kâra geçecektir. Yetkililerin bu yazıyı okumalarını ve harekete geçmelerini temenni ediyoruz. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz