Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Öğretmen Özlük Haklarında Oynanan Oyunlar

Öğretmenlerin başta eş durumu olmak üzere pek çok tayini ve özlük haklarında yaşanan değişiklikler artık bezdirdi. Öğretmenlerin özlük haklarıyla oynamayın.

 Son aylarda öğretmenlerin özlük hakları üzerinde yaşanan oyunlar nedeniyle öğretmen sendikaları şikayetçi. Eş durumu tayinlerinin zorlaştırılması, eşi özel sektörde çalışan öğretmenlere prim zorluğunun çıkartılması ve bunun gibi başka oyunlar döndürülerek öğretmenlerin sık sık yer değiştirmesinin önüne geçilmek isteniyor.

Bir diğer özür grubu atamaları ise öğrenim durumundan dolayı yapılmaktaydı. Yani öğretmen kendi alanında yüksek lisans veya doktora gibi lisansüstü programlarına kabul edildiyse ve okuyacağı üniversite ile çalıştığı il farklı olduğu zaman öğretmenler öğrenim özrü tercihlerinde bulunabiliyordu. Bununla birlikte öğretmen, çocuklarının eğitim aldığı şehirlere tayinlerini isteyebiliyordu. Öğretmen atama ve yer değiştirme yönetmeliğinin taslak metnine baktığımız zaman bunun da kaldırıldığını görebiliyoruz.

Eş durumu tayinlerinde eşinin yanına gitmek isteyen öğretmenin eşinin sigorta primlerinin son iki yıl boyunca kesintisiz yatırılmış olması gerekiyor. İşte öğretmenleri asıl zorlayan nokta bu. Eskiden bir öğretmenin eşinin yanına gitmesi için sadece öğretmen eşinin esnafsa vergi levhası, işçi ise maaş bordrosu ve SGK kaydının varlığı yetiyordu. Ancak eşi özel sektörde çalışan öğretmenler bu sigorta primi zorunluluğu yüzünden bazı kısıtlamalara tabi tutulabilir çünkü özel sektörle iş yapan muhasebecilerin de iyi bildiği üzere bir işçinin sigorta primleri çoğu kez düzenli  bir şekilde yatırılmaz. Kesintilerin yapılması durumunda bir günlük bir kesinti bile öğretmenin atamasına engel olacaktır.

Eş durumu özrünün zorlaştırılması ve eğitim özrünün tamamen kaldırılması bakanlık bünyesindeki öğretmenlerin aile bütünlüğüne zarar verecektir. Anayasalarda belirlendiği üzere devletin asli görevlerinden biri de aile bütünlüğünü korumak, Türk aile yapısına zarar veren gelişmeleri engellemektir. Yani yapılan yönetmelik değişikliği ile birlikte yeterince anayasaya dikkat edilmediği görülmüştür. Bütün bu nedenlerden dolayı yapılacak anayasa mahkemesi itiraz süreçlerinde öğretmenlerin ve memurların haklı çıkacağı gibi bir görüşe hakimiz.

 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz