Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Öğretmene Nöbet İçin Dört Ek Ders

Son günlerde konuşulan bir habere göre öğretmene nöbet tuttuğu gün başına dört ek ders ücreti ödenmesi gündemde. Bunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise önümüzdeki günlerde belli olacak.

 Öğretmenler gününün yaklaşması ile birlikte Bakanlık tarafından öğretmenlerin sorunlarına yakından bakılmaya başlandı. Milli Eğitim Bakanlığı öğretmenlerin taleplerini almakla birlikte 24 Kasım Öğretmenler Gününde öğretmenler için bazı sürprizler hazırlamayı planlıyor. Öğretmenlerin ise tek isteği yaşam şartlarının yükseltilerek, kaybettikleri itibarlarının yeniden geri verilmesi.

Son zamanlarda en çok konuşulan konulardan bir tanesi de öğretmenlere nöbet karşılığı verilmesi planlanan ek ders ücreti. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı olarak çalışan öğretmenler şu anda maaş karşılığı girdiklerin dersler için ders başına 9 TL ek ders ücreti alıyorlar. Nöbet karşılığı verilmesi planlanan ek ders ücreti ise öğretmenin yüzünü güldüreceğe benziyor.

Milli Eğitim yönetmeliği doğrultusunda her öğretmen girdiği dersler dışında her hafta bir gün belirli bir bölgede nöbet tutmaktadır. Yapılan bu uygulama okuldaki öğretmen ve öğrenci sayısı ile okul binasının büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. Son alınan duyumlara göre Bakanlık artık nöbet tutan öğretmenlere nöbet tuttukları gün başına 4 ders saati ek ders ücreti vermeye hazırlanıyor.

Nöbet tutulacak her gün için dört ek ders verilmesi planlandığına göre öğretmenler aylık olarak 16 ek ders ücreti alacak. Bu da her öğretmen için aylık ortalama 150 TL ek ödeme yapılması anlamına geliyor. Her ne kadar bu söylenti gerçeklerden biraz uzak görünüyor olsa da haberin kaynağının güvenilir olup olmadığı, bu söylentinin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği önümüzdeki günlerde yapılacak olan uygulamalarda ortaya çıkacak. 

Yorumlar
  • muallim

    idareci nobetine de 2 kat ücret verilmeli. O gun Sabahtan akşama kadar nobetteyiz

    cevapla
Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz