Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Rotasyona Danıştay Engeli

Danıştay yüksek mahkemesi rotasyon hakkında yapılan bir itiraz ve değerlendirme kararını açıkladı. Rotasyonda sendika yöneticilerinin yer değiştirmesinin mümkün olmayacağı söylendi.

 Rotasyon şu aralar diyanet veya milli eğitim bakanlığı üzerinde tartışılan bir gelişme olsa da aslında tüm kamu kurumlarının üst düzey yöneticilerine uygulanan önemli bir sistemdir. Aynı durum Maliye Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı vergi dairelerinde de yaşanmaktadır. Aynı kurumda üç yıldan fazla çalışan yöneticiler, aynı kurumun aynı departmanında uzun süre çalışamaz. Rotasyona tabi tutulur. İlgili olaya göre Ankara Vergi Dairesi’nde bir idari karara itiraz çıkmıştır. Rotasyon kararı verilen bir personel sendika temsilcisi olduğu gerekçesiyle karara itiraz etmiş ve görevinden dolayı aynı yerde kalma zorunluluğunu bildirmiş ancak kurum içinde yaptığı itiraz reddedilmiştir. Bunun üzerine Danıştay’a başvuran aday aşağıdaki kararı aldırmıştır.

Danıştay yaptığı incelemede sendika yöneticilerinin yaptıkları görev itibarıyla bulunduğu görevde sürekli olarak kalmak durumundadır. Zira sendika yöneticilerinin görevi çalıştığı kurumda memur ve idare arasındaki bağlantıyı iyi bir şekilde sağlamak ve kurum içindeki ayrımcılıkları önlemektir. Bu nedenlerden ötürü rotasyon gibi bağlayıcı bir gerekçe bile olsa sendika yöneticilerinin yeri değiştirilemez. Bu karar emsal niteliğindedir çünkü sendika yöneticilerinin rotasyona tabi tutulmayacağı açık bir şekilde bir yüksek mahkeme kararıyla belirlenmiştir. Aynı durum ileride yaşanacak öğretmen zorunlu yer değiştirme olaylarında da yaşanırsa sendika yöneticisi öğretmenlerin itiraz edip rotasyonu geri alma ve delme hakkına sahip olacaktır. Bakalım öğretmenler için uygulanacak rotasyonda da benzer davalar açılacak mı?

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz