Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Şube Müdürlüğü Atamaları Tamamen İptal Edilebilir

Pek çok mahkemeni aldığı kararlar doğrultusunda il il şube müdürlüğü atamaları veya mülakatları iptal edildi. Peki bakanlık kararları ne zaman uygulayacak?

 Bölge idare mahkemelerinin aldığı kararların tamamında şube müdürlüğü atamalarının ya yürütmesi durdurulmuş ya da iptal edilmişti. Bunun üzerine bakanlığın toptan şube müdürlüğü atamalarını iptal etmesi talep edilmişti. Pek çok mahkemenin kararını açıklamasına rağmen bakanlık merkezin kararları uygulamakta gecikmesi kamuoyunda tepki çekmişti. Galiba bakanlık artık yola geldi ve atamaların yakın bir tarihte iptal edileceğini duyurdu.

Atamaların iptali için yeni bir takvim düzenlendi. Yeni takvime göre geçmişte ataması yapılmış 1709 şube müdürünün eski yerlerine döndürülmesi için ayrı bir süreç, yeni sınav takviminin oluşturulması için ayrı bir süreç hazırlandı. Öncelikle bakanlık yeni şube müdürü alımları için sınav yapacak. Ardından sınav sonuçları ve mülakat sonuçlarına göre atamaları tamamlayacak. Ataması yapılan yeni 1709 şube müdürü atamaları iptal edilenlerin yerine geçirilecek. Bu sürece kadar şubat 2014 de ataması yapılmış şube müdürleri görevlerine devam edebilecek. Yapılan yazılı ve sözlü sınavlara atamaları iptal edilen eski şube müdürleri de katılabilecek. Eğer sınavları kazanırlarsa görevlerinde kalabilecekler. Sınavları kazanamazlarsa eski görev yerlerine atanacaklar. Böylece bakanlık sıkıntılı süreci atlatacaktır.

Bakanlık yetkililerine özel bir notumuz olacak. Bölge idare mahkemelerinin verdiği kararlara baktığımız zaman bakanlığın yaptığı şube müdürlüğü sınavının değil mülakatların iptal edildiğini görmekteyiz. Yani atamalarda sorun sınavda değil mülakatta oldu çünkü bakanlık şubat 2014 atamalarında yönetmelik ve mevzuat ihlali yaparak şube müdürlüğü atamalarını hiçbir yazılı sınav yapmadan sadece mülakatla yaptı. Bakanlığın aynı yanlışı yapmayacağına inanıyoruz. Yapılacak yeni şube müdürlüğü atamalarında mutlaka yazılı sınavla  birlikte sözlü sınav da yapılacaktır. 

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz