Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

Turizmde Kayıp Şimdiden 1 Milyar Dolar Oldu

Güneydoğu illerinde sürdürülen terör olayları sebebiyle ortaya çıkan güvenlik endişesi, Rusya ile geçtiğimiz aylarda yaşanan uçak krizi gibi sebeplerden dolayı Türk turizminin çok büyük bir yara alacağı aylar öncesinden biliniyordu.

Yaz aylarının gelmesi ile birlikte turizmdeki bilanço da daha net bir şekilde ortaya çıkmaya başladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya milletvekili Çetin Osman Budak'ın yaptığı açıklamaya göre kayıp 1 milyar dolara yakın. Budak, yüksek sezonda ortaya çıkacak kaybın çok daha büyük seviyelerde olacağının da bilinmesi gerektiğini söyledi.

Çetin Osman Budak, turizm sektöründe yaşanan zor günlerin ekonomiyi de doğrudan etkileyebileceğini ve sarsabileceğini belirterek Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından açıklanan rakamlara göre turizmdeki kaybı hatırlattı. Bakanlığın 2016 ilk dönem verileri incelendiği zaman ülkeye yapılan döviz girdisinde yaklaşık 934 milyon dolarlık bir kayıp görülüyor.

Budak, açıklamasında turizmin ülkeye doğrudan döviz girdisi sağlayan bir sektör olduğunu hatırlatarak AKP'nin iç ve dış politikada yaptığı hataları turizmin bu hale gelmesinden sorumlu tuttu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın açıkladığı verilere göre 2015 yılının ilk üç ayında yabancı turistlerden 3 milyar 814 milyon dolar, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan ise 1 milyar 54 milyon dolar olacak şekilde toplam 4 milyar 868 milyon dolar gelir elde edilmişti. 2016 yılı ilk üç ayının rakamlarına bakıldığında ise yabancı turistlerden 2 milyar 880 milyon dolar, yurt dışında yaşayan vatandaşlardan ise 1 milyar 186 milyon dolar olacak şekilde toplamda 4 milyar 66 milyon dolar gelir sağlandı. Buna göre Türkiye'nin geçen yıla göre kaybettiği gelir yaklaşık 802 milyon dolar civarında.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz