Yönetici Atamaları Haberleri Tümü

YLSY Kılavuzunu Okumanız Gerekiyor

2014 yılı için yayınlanan YLSY kılavuzunu okuyarak tercihlerinizi yapabilirsiniz. Sınavın kazananları yurtdışında burslu olarak okuyacak.

 YLSY programlarına başvurabilmek için memur olarak çalışanların istifa etmesi gerekmektedir. Herhangi bir dil bilme zorunluluğu yoktur. Yurtdışında okumaya hak kazananlar yurtiçinde ya da yurtdışında gerekli dilin eğitimini alabilmektedirler. YLSY tercihi yapmak için ALES sınavına girmiş olup 100 üzerinden en az 70 almış olmak gereklidir. Tercihteki puan hesaplamasıysa ALES puanının %40'ı, sözel sınavın %40'ı ve mezuniyet notunun %20'si şeklinde bulunur. Yurtiçindeki veya yurtdışındaki eğitimi yarıda bırakanlar ya da başarısız olanlar o zamana kadar devlet tarafından karşılanan masrafları ödemek zorundadırlar. Yurtiçinde alınan dil eğitiminin süresi kadar; yurtdışında alınan eğitim süresinin iki katı kadar mecburi hizmet yükümlülüğü vardır. Üniversiteler adına öğrenim görenler, doktoralarını tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülülerini yerine getirmek için adına öğrenim gördükleri üniversitenin ilgili kadrolarına atanırlar. Milli Eğitim Bakanlığı adına öğrenim görenler, gönderildikleri ülkede doktoralarını tamamladıktan sonra mecburi hizmet yükümlülüklerini yerine getirmek için geri döndüklerinde Milli Eğitim Uzmanı kadrolarına atanırlar. MTA, TAGEM, TPAO, SYGM, DSİ, ÇEM, OGM adına yurtdışına gidenler, yüksek lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra dönüşte öğrenimlerine uygun olarak kimyager, biyolog, mühendis gibi kadrolara atanırlar. Yurtdışında lisans üstü eğitimde geçirilen sürelerin tamamı memuriyette geçmiş sayılır. Yurtdışı aylık bursu ülkeden ülkeye değişmektedir. YLSY ile yurtdışına gönderilen öğrencilerin, seviye tespit sınavlarına başvuru ücretleri, sağlık giderleri, yurtdışına gidiş vize harçları ve uçak biletleri de devlet tarafından karşılanmaktadır.

Yüksek lisansa burslu öğrenci gönderme programının tarihi ise ülkemizde oldukça eski bir geçmişe sahip. Ülkemiz daha ilk kurulduğu yıllarda yetişmiş insan gücünü arttırmak için hükümet tarafından ecnebi memleketlere öğrenci gönderme kanunu çıkarılıyor ve liselerde başarılı sonuçlarla mezun olmuş öğrenciler yurtdışında lisans veya yüksek lisans programlarına burslu olarak gönderiliyordu. Her yıl 2000'e yakın öğrencinin faydalandığı program sayesinde devlet bursuyla yurtdışına okumak için giden öğrenciler döndüklerinde kurumlarda çalıştırılarak kurumların ilerleyişine destek oluyor. Bu yıl program kapsamında yurtdışına gönderilecek öğrenci sayısı ise 1800 civarında. Siz de bu fırsatı kaçırmayıp yurtdışında yüksek lisansınızı burslu öğrenci olarak yapabilirsiniz.

Yorum Gönder
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir. Teşekkür Ederiz.
Yorumunuz onaylanmıştır, teşekkür ederiz.
Ad Soyad
Yorumunuz