MEB Personel:
Bir Günlük Gözaltının Maliyeti
 

İzmir'de 2 Temmuz 2014 tarihinde Basmane Meydanı'nda bir grup, Sivas Madımak Oteli'nda yaşanan olayların yıldönümü sebebiyle anma yapmak amacıyla toplanmıştı. Buradan Konak Meydanı'na yürümek isteyen gruba polis izin vermeyince ortalık karışmıştı. Burada çıkan olaylarda toplamda 9 vatandaş gözaltına alınarak ifadelerine başvurulmuş, sonrasında sabah saatlerinde serbest bırakılmışlardı.

Ege 78'liler Derneği Başkanı ve Tükenmez Dergisi Temsilcisi Servet Ali Çınar, müdahale esnasında polis tarafından darp edildiğini iddia etmişti. Gözaltı olayından 24 gün sonra Çınar'a İzmir Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından 2911 Sayılı Kanuna Muhalefet, görev başındaki memura hakaret, kamu malına zarar verme suçlamalarından soruşturma başlatıldığı bilgisi verildi ve Çınar, ifadesi için Emniyet Müdürlüğü'ne çağırıldı.

Gözaltına alınan 9 vatandaşın mahkemesinde hepsinin beraatine karar verildi. Ancak olayın peşini bırakmayan Çınar, hakkında olaylar sırasında yazılan bir cezayı da kaldırtmakla birlikte gözaltında kaldığı süre için de 100 lira tazminat almaya hak kazandı. Mahkemenin kararı bu yönde verilen ilk karar olması sebebiyle emsal olma niteliği taşıyor.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

4. sınıf ders kitabında öyle bir ifade yok
Milli Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu Başkanı Alpaslan Durmuş, 4. sınıf ders kitabında "Erkeğin...

Haberi Oku