MEB Personel:
Çocuklarda da Marka Takıntısı Oluşabiliyor
 Ailelerin çocuklarına alışveriş ve marka konusunda nasıl bir tavır sergilemeleri gerektiği merak ediliyor. Çünkü birçok anne ya da baba çocuklarında marka takıntısı başlamış olmasından şikayetçi oluyor. Bazı anne ya da babalar ise bu durumun farkında bile olmuyor. Farkında olsa dahi bu durumun çocuğa zarar verebileceği ihtimalini düşünmüyor. Dr. Özgür Bolat, Uzman Psikolog Ayşegül Moral ile Marka ve İmaj Danışmanı olan Elif Tatlı bu konu ile ilgili bir takım bilgiler vererek bazı tavsiyelerde bulunuyor.

Çocuklarda marka algısının nasıl geliştiğinden bahseden uzmanlar, marka ve çocuk ilişkisini inceliyor. Marka ve İmaj Danışmanı olan Elif Tatlı aynı zamanda bir anne olarak çocuk ve marka ilişkisinin nasıl olması gerektiğinden bahsetti. İnsanların henüz kimliği oluşmamışken markalara bağlı hale gelmesini zararlı bulduğunu savunan Elif Tatlı, marka bilincinin erken yaşta oluşması kişinin kimliğinin bulamamasına ve marka medyasında kaybolmasına neden olduğunu belirtirken kendi çocuğunun da oyuncaklar dışında herhangi bir marka takıntısının olmamasından mutlu olduğunu dile getiriyor. Elif Tatlı, markaların reklamlarında duygusal unsurlara yer verildiğini ve bu durumdan çocukların çok çabuk etkilendiğini dile getiriyor.

Eğitim Bilimci ve Yazar olan Dr. Özgür Bolat ise ailelerin bir şeyi satın alırken ihtiyaca yönelik alması gerektiğini çocuklarına anlatması gerektiğini savunuyor. Ailelerin çocukları üzerinde finansal okuryazarlık bilincini geliştirmelerine gerek olduğunu savunan Dr. Özgür Bolat, bu durumda çocuğun istek ve ihtiyaç arasındaki farkı anlayacağını söylüyor.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Bugün...
Okullara Kar Tatili Olan İller ve İlçeler 31 Aralık 2018, Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Tatil mi?...

Haberi Oku