MEB Personel:
Fedakar Öğretmen, Öğrencilerinin Geleceğini Şekillendiriyor

SERVET TAŞDEMİR

Bitlis'in Tatvan ilçesine bağlı Yoncabaşı köyünde sosyal bilgiler öğretmenliği yapan Mihraç Kulu, kendi imkanlarıyla kurduğu tam donanımlı sınıfta, Fen-Teknoloji-Mühendislik-Matematik projesi (FeTeMM) kapsamında, sorgulayan, araştıran, bilimle iç içe olan ve üreten öğrenciler yetiştiriyor.

2015-2016 eğitim ve öğretim yılı başında Yoncabaşı köyüne atanan ve 3 yıllık birikimiyle 16 okuldan 600 öğrenciyi ilk kez sinemayla buluşturan Kulu, öğrencilerini daha iyi bir geleceğe hazırlamak için yeni bir projeyi daha hayata geçirdi.

Bitlis Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteğini alarak görev yaptığı köydeki okula kendi imkanlarıyla tam donanımlı bir sınıf kuran Kulu, fen, teknoloji, mühendislik ve matematik gibi dört önemli disiplinin birbirleriyle entegrasyonunu hedefleyen FeTeMM sistemiyle geleceğin bilim adamlarını yetiştiriyor.

Köydeki okulda oluşturulan sınıfta bulunan zeka oyunları, yaratıcı yazarlık, süreli yayın ve teknoloji-robot köşeleriyle öğrencilerin bilimle iç içe yaşayarak daha yaratıcı olmaları sağlanıyor.

"FeTeMM modelini uygulamak için çalışma yürütülüyor"

Kulu, öğrencilerine 21'inci yüzyılın becerilerini kazandırmaya çalıştıklarını belirterek, yeni eğitim öğretim döneminin başlamasıyla FeTeMM modelini uygulamak için çalışma yürüttüklerini anımsattı.

Köy okulundaki sınırlı mekanda çocukların eğitimi için iyi bir ortam sağladıklarını vurgulayan Kulu, şöyle devam etti:

"Sosyal bilgilerin ötesinde disiplinler arası çalışmaların yapılabileceği bir ortam kurmayı amaçladık. Yenilenebilir enerji kaynakları üzerine çalışıyoruz. Bir robot kulübümüz oldu. İlk aşama olarak güneş enerjisi ile çalışan ve yarı yapılandırılmış modeller üzerinden gittik. Ama şimdi öğrencilerimiz kendi modellerini tasarlıyor. Ayrıca sınıfımızda alan kitaplığımız var. Sınıfımızı zeka oyunları atölyesi olarak da kullanıyoruz. Bunların yanında yaratıcı yazarlık, kağıt atölyesi, çocukların kendi yeteneklerinin farkına varabilecekleri bir çok atölye çalışmasını da yapabiliyoruz. Sınıfımızı oluştururken, öğrencilerimizle anket çalışmaları ve ihtiyaç analizleri yaptık."

"Proje çocuklarda farkındalık oluşturdu"

Korkmaz, projenin ülke geneline yaygınlaştırılmasının önemli olacağını belirterek, "Bu sistem, öğrencilerin becerilerini ortaya çıkarmayı, ilgi ve kabiliyetleri doğrultusunda çocukları öğrenirken eğlendirmeyi, yaparak ve yaşayarak öğrenmeyi başardığı için bellekte kalıcılık sağlıyor. Bu uygulamadaki tüm masraflar öğretmenlerimizce karşılandı. Projenin çocuklarımızda oluşturmuş olduğu farkındalık çok önemlidir." diye konuştu.

Sınıftaki araç ve gereçlerin öğretmenler tarafından karşılandığını vurgulayan Korkmaz, öğretmenlerin fedakarlıklarıyla bir ilki başardığını ifade etti.

Anahtar Kelimeler
öğretmen
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Bugün...
Okullara Kar Tatili Olan İller ve İlçeler 31 Aralık 2018, Gaziantep Kar Tatili Var mı? Okullar Tatil mi?...

Haberi Oku